Podsumowanie projektu „Kolorowa matematyka z KORBO”.

Uczniowie klasy 2 w drugim półroczu kontynuowali realizację Ogólnopolskiego Innowacyjnego Programu Edukacyjnego „Kolorowa matematyka z KORBO”. Realizowane zajęcia rozwijały zainteresowania matematyką, były okazją do intensywnej zabawy i rozwijania logicznego myślenia. Dzieci doskonaliły umiejętności porównywania dwucyfrowych liczb w zakresie 100, wprowadzenia i wykonywania obliczeń mnożenia i dzielenia, porównywania długości odcinków, budowania figur geometrycznych i obliczania ich obwodów. Podczas realizacji zadań dzieci były zaangażowane, aktywne i chętnie współpracowały w parach i w grupach. Rozwijały samodzielność i odpowiedzialność, wzmacniały poczucie sprawczości i sukcesu. Dzięki pozytywnym doświadczeniom z klockami matematyka kojarzyła się z czymś przyjemnym i zrozumiałym.

Podsumowanie projektu „Emocjonalne odkrycia”

Ostatnim zadaniem projektu edukacyjnego „Emocjonalne odkrycia” było odgrywanie ról. Uczniowie klas 1-3 wcielali się w różne role, wykorzystując pacynki i kukiełki. Dzieci odgrywały krótkie scenki przedstawiające sytuacje z życia codziennego, takie jak spotkanie z kolegą, zgubienie ulubionej zabawki, otrzymanie prezentu czy pomoc drugiej osobie.
W trakcie zabawy uczniowie rozmawiali o emocjach towarzyszących bohaterom odgrywanych scenek. Nazywali i opisywali uczucia, takie jak radość, smutek, złość, strach, zdziwienie oraz duma. Zastanawiali się, w jakich sytuacjach mogą pojawiać się poszczególne emocje oraz jak można sobie z nimi radzić.
Uczniowie analizowali również historyjki obrazkowe przedstawiające różne sytuacje życiowe. Omawiali zachowanie bohaterów, przewidywali dalszy przebieg wydarzeń oraz wskazywali emocje widoczne na twarzach postaci. Uczniowie ćwiczyli umiejętność rozpoznawania uczuć innych osób oraz rozwijali empatię.
Zajęcia sprzyjały rozwijaniu wyobraźni, umiejętności komunikacyjnych, współpracy w grupie oraz kształtowaniu kompetencji społeczno-emocjonalnych.
Wszystkim uczniom klas 1-3, którzy aktywnie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Odkrywamy emocje” dziękuję za zaangażowanie, otwartość i wspólną podróż po świecie emocji.
Joanna Cieślak

Szkolny Dzień Dziecka pełen sportowych emocji

1 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Dziecka, który upłynął pod znakiem sportu, aktywności i wspólnej zabawy. Uczniowie brali udział w licznych konkurencjach oraz zawodach sportowych, rywalizując zarówno indywidualnie, jak i międzyklasowo. Nie zabrakło zdrowej rywalizacji, pozytywnych emocji i doskonałej atmosfery.

Serdeczne podziękowania kierujemy do strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach za pomoc w organizacji tego wyjątkowego dnia. Dziękujemy za udostępnienie sprzętu strażackiego, ciekawe opowieści o pracy strażaka oraz możliwość zapoznania się z wyposażeniem wykorzystywanym podczas akcji ratowniczych. Wyrazy wdzięczności składamy również za pokaz pierwszej pomocy oraz za wspaniałą zabawę przy kurtynie wodnej, która była doskonałym zwieńczeniem dnia i sprawiła uczestnikom wiele radości.

Szczególne podziękowania kierujemy także do Rodziców z Rady Rodziców za przygotowanie stoiska ze zdrową żywnością. Świeże owoce oraz orzeźwiająca woda z dodatkiem cytryny, pomarańczy były doskonałym uzupełnieniem aktywnie spędzonego dnia.

Dziękujemy wszystkim za dzień pełen uśmiechu, integracji i wrażeń.

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniu 29.05.2026 r uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie najpiękniejszej w Europie – wapiennej Jaskini Raj z bogactwem różnorodnych form naciekowych. Dzieci zachwyciły się niezwykłą urodą stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów oraz innych wytworów skalnych stworzonych przez naturę. Następnie udaliśmy się do Parku Legend w Nowej Słupi.
Tam dzieci poznały najważniejsze i najbardziej znane legendy oraz podania z regionu świętokrzyskiego. Po ścieżce edukacyjnej prowadził wirtualny przewodnik – Pielgrzym Świętokrzyski, Uczniowie poznali historię regionu, jego faunę, florę, procesy geologiczne oraz atrakcje turystyczne, przy pomocy animacji, gier i zabawy oraz zaawansowanych multimediów. Animacja VR, w postaci lotu czarownicy na miotle nad Górami Świętokrzyskimi, była największym hitem całego Parku Legend.
Ostatnim punktem programu był Park Rozrywki I Miniatur Sabat Krajno usytuowany na wzgórzu, z którego można podziwiać panoramę całego obiektu. W Alei Miniatur „Cudowny Świat” można było zachwycać się najwspanialszymi budowlami i dziełami stworzonymi przez naturę. Tam dzieci zobaczyły najpiękniejsze miejsca na Ziemi w miniaturze, w skali 1:25. Sercem całego kompleksu jest watykańska bazylika z Placem Świętego Piotra, jako jedyna na świecie wykonana została w skali 1:13. Niezwykłą atrakcją parku było Kino 6 D, gdzie podczas projekcji filmów, dzieci w ruchomych fotelach mogły doświadczyć niezwykłych efektów – pryskającej wody, burzy, strzałów powietrznych czy wiatru.
Po zakupie pamiątek, w każdym punkcie programu, dzieci szczęśliwe, zadowolone i pełne wrażeń, lecz trochę zmęczone, wróciły do domu.

Podsumowanie projektu „Kreatywna matematyka”

Uczniowie kl.1-3 zrealizowali ostatnie zdanie projektu edukacyjnego „Kreatywna matematyka”.
Podczas zajęć uczniowie poznawali sposoby odmierzania czasu oraz uczyli się odczytywać godziny na zegarze. Omówiono budowę zegara – tarczę, wskazówki godzinową i minutową oraz cyfry oznaczające godziny. Dzieci młodsze ćwiczyły odczytywanie pełnych godzin i prostych zapisów czasu na zegarach analogowych i elektronicznych. Podczas zajęć dzieci wykonywały także proste obliczenia matematyczne związane z czasem. Starsi uczniowie obliczali, ile czasu upłynie lub minęło między podanymi godzinami oraz rozwiązywali zadania tekstowe z wykorzystaniem zegara.
Dzieci poznały różne rodzaje zegarów, m.in. zegar ścienny, budzik, zegarek naręczny, klepsydrę oraz zegar elektroniczny. Rozmawialiśmy o znaczeniu czasu w codziennym życiu oraz o planowaniu dnia.
Ćwiczenia praktyczne obejmowały ustawianie godzin na modelach zegarów, dopasowywanie zapisów cyfrowych do wskazań zegara oraz zabawy utrwalające pojęcia związane z odmierzaniem czasu.
Wszystkim uczniom, którzy realizowali przez cały rok szkolny poszczególne zadania projektu edukacyjnego „Kreatywna matematyka” serdecznie gratuluję i życzę dalszych matematycznych przygód w kolejnym roku szkolnym.
Joanna Cieślak

Święto poezji za nami! 🐞🐞🐞🐞 Podsumowanie XI Gminnego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji ks. Jana Twardowskiego”

🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞🐞
Dnia 28 maja 2026r. w Domu Kultury w Sokolnikach odbył się coroczny Gminny Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji ks. Jana Twardowskiego”, którego organizatorem była nasza szkoła. Konkurs zgromadził najzdolniejszych młodych miłośników literatury z całej gminy Gorzyce. Wydarzenie miało na celu promowanie talentów artystycznych, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz popularyzację poezji wśród dzieci i młodzieży.
W artystyczne szranki stanęli reprezentanci szkół z całej gminy, rywalizując w trzech kategoriach wiekowych: kl. O-III, kl. IV-VI oraz kl. VII-VIII.
Występy młodych artystów oceniało profesjonalne jury w składzie:
• Dorota Witas
• Jolanta Zimoląg
• Grażyna Walczyna
Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonawczy, zachwycając publiczność oraz komisję oryginalną interpretacją utworów, nienaganną dykcją i dojrzałością sceniczną.
W czasie, gdy komisja konkursowa udała się na burzliwe i pełne wyzwań obrady, publiczność oraz uczestnicy nie mogli narzekać na nudę. Czas oczekiwania na werdykt umiliło wyjątkowe przedstawienie teatralne pt. „Mały Książę i czarodziejskie zwierciadło” przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne „Baśniomaniacy”, nad którego artystycznym poziomem czuwała pani Alina Nowak. Scenografię do przedstawienia wykonała pani Alina Nowak wraz z panią Janiną Zych. Ponadto dla wszystkich wykonawców i opiekunów przygotowano słodki poczęstunek, który pozwolił zregenerować siły po pełnych emocji występach i upłynął w miłej, integracyjnej atmosferze.
Komisja konkursowa, oceniając prezentacje, brała pod uwagę dobór repertuaru, kulturę słowa, nienaganną dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.
W czasie obrad panie jurorki wyłoniły laureatów:
Kategoria kl. 0-III:
🥇I miejsce – Milena Kabat (ZSP Sokolniki)
🥈II miejsce – Maja Paniewska (ZSP Sokolniki)
🥉III miejsce – Aleksandra Fuc (SP 1 w Gorzycach)
Kategoria kl. IV-VI:
🥇I miejsce – Julia Wojdyło (ZSP Sokolniki)
🥈II miejsce – Lena Saja (ZSP Trześń)
🥉III miejsce – Patryk Książkiewicz (ZSP Trześń)
Kategoria kl. VII-VIII:
🥇I miejsce – Hanna Wojdyło (ZSP Sokolniki)
🥈II miejsce – Hanna Baran (ZSP Sokolniki)
🥉III miejsce – Aleksandra Czuba (SP we Wrzawach)
Zastępca wójta gminy Gorzyce pan Jakub Osuch pogratulował uczestnikom oraz wspólnie z przewodniczącą komisji panią Dorotą Witas oraz panią Wiesławą Sałek wręczył nagrody laureatom i uczestnikom. Wszyscy zwycięzcy odebrali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki ufundowane przez panią dyrektor Małgorzatę Wajs. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.
Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym artystom odwagi, pasji i wspaniałych występów! Dziękujemy szanownemu jury za rzetelną ocenę, nauczycielom i rodzicom za serce włożone w przygotowanie artystów, a publiczności za ciepłą i pełną szacunku atmosferę.
Dziękujemy Radzie Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach za przygotowanie poczęstunku, dziękujemy pracownikom Domu Kultury w Sokolnikach za pomoc w przygotowaniu konkursu, podziękowania kierujemy również do pana Krystiana Cieślaka za profesjonalną realizację dźwięku i niezawodną obsługę akustyczną podczas naszego konkursu. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu tegorocznego konkursu.
Do zobaczenia za rok!

❤️ Akademia z okazji Dnia Rodziny ❤️

„Rodzina — tu zaczyna się życie, a miłość nigdy się nie kończy.” 💖❤️
👨‍👩‍👧‍👦❤️🌷❤️👩‍👩‍👧‍👦💙❤️👨‍👧‍👦🌷❤️👨‍👩‍👧‍👦❤️

Z okazji Dnia Rodziny – święta Mamy i Taty – w naszej szkole odbyła się wyjątkowa akademia, w której udział wzięły przedszkolaki oraz uczniowie klas I–III. ❤️
Dzieci z wielkim przejęciem i radością zaprezentowały program artystyczny pełen pięknych wierszyków, radosnych piosenek oraz tańców. 🎶💃 Każde wypowiedziane słowo i każdy uśmiech były wyrazem dziecięcej miłości, wdzięczności i podziękowania dla ukochanych Rodziców za ich troskę, ciepło i codzienną obecność. 💐❤️
Podczas występów nie brakowało ciepłych spojrzeń, uśmiechów i chwil pełnych emocji, które mówiły więcej niż słowa. 🥹💞 Ta wyjątkowa uroczystość pozwoliła wszystkim zatrzymać się na moment i poczuć, jak ważna jest rodzina, wspólnie spędzony czas oraz bliskość najbliższych osób. Sala wypełniła się serdecznością, dumą i prawdziwie rodzinną atmosferą. ❤️👨‍👩‍👧‍👦💖❤️