Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sokolnikach
 
 
pajacyk  
 
AKTUALNOŚCI
 
 
ROK SZKOLNY 2019/2020
 
 
      Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka - pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Uczniowie naszej szkoły również w ten dzień wspólnie czytali wybrane przez siebie książki.        
 
 
 
 
ROK SZKOLNY 2018/2019


           W 17 marca 2019 roku Przyjaciółmi biblioteki szkolnej stali się pierwszoklasiści. W poczet czytelników biblioteki przyjętych zostało 8 uczniów. Wszyscy zostali zapoznani z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej oraz czytelni. Zajęcia biblioteczne wzbogacone zostały krótkim przedstawieniem przygotowanym przez starsze koleżanki z klasy VIII. Dziewczęta przeprowadziły konkursy czytelnicze oraz pomogły w organizacji całego przedsięwzięcia. 
             Uczniom zostały odczytane Prośby Książki. Nowi użytkownicy biblioteki złożyli ślubowanie czytelnicze oraz otrzymali karty biblioteczne. W trakcie zajęć zostały przeprowadzone quizy czytelnicze. 
              Lekcja biblioteczna zakończyła się uroczystym Pasowaniem na Czytelnika. Pierwszoklasiści wypożyczyli również pierwszy raz książkę w bibliotece szkolnej. Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.


 
 Tegoroczny Dzień Głośnego Czytania został połączony z akcją prowadzoną przez dyskont Biedronka - Szkolne przygody Słodziaków. W akcji brali udział uczniowie całej szkoły. Wszyscy uczniowie zebrali się w jednym miejscu, aby posłuchać jak ich koledzy czytają. Uczniowie z poszczególnych klas czytali fragmenty wybranych książek: 
R. Piątkowska "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków",  M. Konopnicka "Bajki rymowanki", J. Brzechwa "Najpiękniejsze wiersze", A. A. Milne "Kubuś Puchatek", L. M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza", A. Mickiewicz " Pan Tadeusz". Czytanie na głos stymuluje rozwój, rozwija wyobraźnię dzieci oraz wzbogaca ich słownictwo. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i pomaga odnieść sukcesy w szkole. To idealny sposób na naukę w czasie deszczowych i jesiennych dni, jak widać czytanie ma wiele zalet, więc zamiast siedzieć bezczynnie weź do ręki książkę i poczytaj. 
 

 
 
        
 
ROK SZKOLNY 2017/2018
 
CYTATY O KSIĄŻKACH
 
 

Uczniowie naszej szkoły wykonali piękne zakładki do książek, które zostały umieszczone na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej w Myszkowie
 
 


PASOWANIE NA CZYTELNIKA
 


       15 lutego 2018 roku uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania był pan dyrektor Leszek Kawecki. Podczas pierwszej części dzieci obejrzały krótką inscenizację przygotowaną przez uczennice klasy III Gimnazjum. 
        Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Następnie poznali zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.
          Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznania nowych bohaterów książkowych.

 
 

 
Już po raz kolejny w bibliotece szkolnej został zorganizowany kiermasz książek. kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem 
uczniów i rodziców. 
 
ROK SZKOLNY 2016/2017
 
KIERMASZ  KSIĄŻEK
 
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego
w Sokolnikach w kwietniu 2017 roku wzięli udział w kiermaszu książki zorganizowanym przez naszą Bibliotekę Szkolną. Celem kiermaszu było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.
 
 
Dzień Bajki w Przedszkolu
Już po raz kolejny uczennice naszej szkoły zaprezentowały bajki Juliana Tuwima i Jana Brzechwy naszym przedszkolakom.  


 
Miękki, puchaty i taki z łatką...

      25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - PLUSZOWY MIŚ. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś"! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do świętowania tego dnia.
  
                                                                                    Rok szkolny 2017/2018

             
 
            
 
            
 
                                      Rok szkolny 2016/2017


                                      Rok szkolny 2015/2016
 
 
 
 
                                      Rok szkolny 2014/2015

Ogólnopolski Dzień 
Wspólnego Czytania
 
     29 września 2015 roku pamiętaliśmy o Dniu Wspólnego Czytania. Również nauczyciele zwracali uwagę na duże znaczenie czytelnictwa wśród młodzieży oraz zachęcali do czystego sięgania po książki. Akcję dzieci i młodzieży gorąco poparła Pani Dyrektor.
        Uczniowie  już zapowiedzieli, że nie będzie to jednorazowa akcja. Chcą czytać książki i zachęcać do czytania innych. 

  

                              

"Dzień Bajki w przedszkolu"

          Dzieci z Przedszkola w Sokolnikach brały udział w zajęciach edukacyjno - czytelniczych pt. "Dzień Bajki w przedszkolu", które zostały zrealizowane w ramach akcji promującej czytelnictwo wśród najmłodszych. Zabawy z bajką i książką będą organiozowane przez bibliotekę systematycznie, w miesiącu kwietniu. Założeniem akcji jest promowanie czytelnictwa oraz biblioteki. Dzieci mają okazję poznać świat książki, odkryć wartość literatury oraz wzbogacić swoją wyobraźnię i słownictwo.
              Bajki dzieciom czytały uczennice klasy II gimnazjum: Ola Frej, Marzena Kusaj i Klaudia Łapaj.
 
 

 
 
PODZIĘKOWANIE

Uczniowie, Dyrektor Szkoły i Rada Pedagogiczna
Zespołu Szkolno - Przedszkolnego 
w Sokolnikach
składa serdeczne podziękowania
dla firm:

- STYREXPOL SP. Z O.O.

- AUTOBELKI RYSZARD SZLUŻEWICZ

- P.H.U. "KASA" WALDEMAR JACHOWSKI

- P.H.U. MAJA S. C.

za zakup lektur szkolnych,
 które zasilą księgozbiór w bibliotece szkolnej.

Dziękujemy również firmie VOLUNTA oraz Pani Małgorzacie Kosmali, która prowadziła akcję dla szkoły. 

 
PODZIĘKOWANIE
 
Serdeczne podziękowania dla firmy Sokpol Sp. z o.o. reprezentowanej przez pana Romana Sobczyka  - Prezesa Zarządu za zakupienie 59 książek do naszej biblioteki szkolnej.
 
 
Relacja z przebiegu uroczystości 
 
PASOWANIA na CZYTELNIKA
 
Uroczystość Pasowania na Czytelnika odbyła się 30 października 2012 roku w bibliotece szkolnej. Honorowymi gośćmi byli uczniowie klasy pierwszej, którzy składali przyrzeczenie. Uczniowie klasy VI przygotowali ciekawą inscenizację, która była wprowadzeniem do części zasadniczej, czyli Pasowania pierwszaków na Czytelnika. Bardzo ważną rolę odegrały przygotowane przez uczniów stroje i rekwizyty dla poszczególnych postaci, które urozmaiciły występy oraz rozwijały wyobraźnię  dzieci. Uczniowie klasy pierwszej nie byli tylko biernymi widzami, ale poprzez zadawanie im pytań przez prowadzących, mogli aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania np. związane z bohaterami bajek czy z poszanowaniem książki. Nie kryli również radości otrzymując pamiątkowe dyplomy, zakładki, największą radość sprawił im słodki upominek.
 
 
 
 
 
25 listopada Święto Misia Pluszowego
 
Z okazji Święta Misia Pluszowego uczniowie z gimnazjum dla uczniów z przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej przygotowali plakaty i prezentacje multimedialne o gatunkach niedźwiedzi. W bibliotece można było również zobaczyć wystawę pluszowych misi oraz rysunki przedstawiające ulubione misie. Dzieci miały też okazję zobaczyć film pt. "Mój przyjaciel miś". Sądząc po zainteresowaniu Świętem Misia chciałoby się rzec: do zobaczenia już za rok.
 
 
 
 
 

 
"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych naszą bibliotekę odwiedziło dużo czytelników. W tym dniu na czytelników czekało wiele atrakcji: 
- dla tych, którzy wypożyczyli książkę czekała słodka niespodzianka,
- wystawa "Ulubione książki naszych nauczycieli" - były to książki, które nauczyciele czytali w czasie, gdy chodzili do szkoły podstawowej.

 
 
Przeprowadzony został ranking - "Moja ulubiona książka"
Oto wyniki:
1. Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy
2. Carlo Collodi - Pinokio
3. Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni
4. Meyer Stephenie - Zmierzch 
5. Jadwiga Korczakowska - Spotkanie nad morzem
6. Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn
 

 
W listopadzie zorganizowana została  dla uczniów kl. I – III szkoły podstawowej  impreza z
okazji  Dnia Pluszowego Misia. O tym dniu przypominała gazetka w bibliotece.  Z tej okazji
uczniowie klasy I, II i III zostali  zapoznani z historią powstania dnia pluszowego misia, poznali
sylwetki misiów - bohaterów książek i dobranocek, tj. Miś Uszatek, Miś Colargol, Miś
Paddington, Kubuś Puchatek, Troskliwe Misie, Miś Yogi, Gumisie. Nowi przyjaciele Misia
Uszatka".  Każdy uczeń przyniósł na to spotkanie swojego ulubionego pluszowego misia.
Podczas zabawy uczniowie brali udział w różnych konkursach, uczennice z klasy I gimnazjum
czytały wiersze o misiach. Cały czas spotkanie umilały nam piosenki o misiach. Rozstrzygnięty
został również konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”.

                Oto wyniki:

                I miejsce -  Wiktoria Łapaj

                I miejsce -  Urszula Popiół

               II miejsce – Kornelia Frej

              III miejsce – Zuzanna Okulińska

         Wyróżnienia otrzymali: Dawid Drożdżyński, Dominik Szafrański, Oliwia Piotrowska, Kinga
         Szczerba, Daniel Łapajski, Oliwia Łapaj, Gabrysia Stecz, Patryk Dziurski,
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz inne drobne upominki. Wszyscy zwycięzcy uwiecznieni zostali na zdjęciach, które tradycyjnie umieszczone zostały w gazecie szkolnej i na stronie internetowej. Uczniowie, którzy w tym dniu przynieśli  swojego ulubionego pluszowego misia nie byli pytani. Wszyscy dobrze się bawili i zgodnie stwierdzili, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka.
 
 
  
 
 

 
     W dniu 4 listopada 2010 roku uczennice z klas IV-VI szkoły podstawowej wraz z opiekunami:
panią Polak   Małgorzatą   i   Barbarą   Leśniewską   brały   udział   w   wystawie   obrazów   Pani Wiesławy  Pośpiech  z   Kępiny.  Wystawa   została   zorganizowana  w  Szkole   Podstawowejw Bliżycach.
 

           

 

     Artystka  uwielbia malować szczególnie portrety, konie i pejzaże. Pejzaże polskie, malowane  przez   panią   Wiesławę   w   okolicach   jej   domu   w   Wysokiej Lelowskiej  Kępinie,  stanowią tło do obrazów  przedstawiających  Jana  Pawła II. Wystawa składa się z około 20 obrazów, które powstawały w przeciągu 4 lat. Jak wyjaśnia autorka, najczęściej maluje farbami olejnymi, wybiera żywe kolory, aby jej obrazy były wesołe dla odbiorcy.
        Pani Wiesława od 2000 roku jest bardzo aktywną i twórczą malarką. Nie tylko bierze udział
w konkursach plastycznych, ale działa w dwóch kołach nieprofesjonalnych artystów – w Myszkowie i w Poraju. Oprócz malowania, pani Wiesława śpiewa w zespole folklorystycznym "Ostrówiolinki"
                                        

 
 26 października 2010 roku naszą bibliotekę szkolną odwiedzili    
 uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Bliżycach. Uczniowie
 zostali zapoznani z pracą w bibliotece.  Mieli możliwość obejrzenia
 wystawy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
 
 
 


   
Nasza szkoła kolejny już rok promuje czytelnictwo uczestnicząc w akcji „Cała polska czyta dzieciom”. Jednym z działań w ramach tej akcji jest udział w dniu głośnego czytania.

29 września jest ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Po raz pierwszy Polska Izba Książki ustanowiła go w 2001 roku.

W tym dniu nauczyciele zaprezentowali uczniom podczas lekcji fragmenty wybranych książek. W klasach młodszych w tym dniu zagościły starsze koleżanki, aby poczytać bajki.

Mamy nadzieję, że wielu uczniów zainspirowanych prezentowanymi książkami sięgnie po nie także po lekcjach. Życzymy miłego czytania.


 
 
 
 
 
  


 
2 luty 2010 rok
Pasowanie na czytelnika
 
           Wszyscy uczniowie naszej szkoły znają drogę do biblioteki: jedni, ponieważ muszą przeczytać lekturę, drudzy przyjdą posiedzieć przy komputerze, a przy okazji wypożyczą książkę, inni wpadają codziennie, nawet kilkakrotnie, bo biblioteka i książka są dla nich jak magnes.
           Pasowanie na czytelnika jest symbolem pewnego awansu, dołączenia do grona ludzi, dla których książka jest przyjemnością i drogowskazem w życiu.
          Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Ukazanie jej jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego, w którym uczniowie są mile widziani, miejsca, które będą chętnie odwiedzać.
          Podczas spotkania uczniowie przypomnieli zasady pobytu w bibliotece szkolnej oraz zasady dotyczące wypożyczania książek. Jak się okazało pierwszoklasiści doskonale orientowali się w swoich obowiązkach.
 
            Na koniec każdy uczeń złożył uroczystą przysięgę, po której został pasowany na pełnoprawnego czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali kolorowe dyplomy.
 

            Na koniec każdy uczeń złożył uroczystą przysięgę, po której został pasowany na pełnoprawnego czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali kolorowe dyplomy.
          
             
 
Listopad 2009 rok
Międzynarodowy Dzień Misia Pluszowego
 
      Jak co roku z okazji Święta Pluszowego Misia bibliotekę szkolną zdobiły portrety misi wykonane przez uczniów oraz maskotki pluszowych misi, a w całej szkole obowiązywał zakaz odpytywania uczniów, którzy posiadali przy sobie misia. Ponadto uczennice z I klasy gimnazjum: Ania, Asia i Magda przebrały się za misie i w tych niecodziennych strojach odwiedziły przedszkole i klasy młodsze. "Misiaczki" zapoznały dzieci ze swoimi zwyczajami, przeczytały im ciekawą bajkę. Wspólnie z dziećmi rozwiązywały zagadki dotyczące Misia Puchatka, Coralgola, Gumisi oraz nauczyły dzieci piosenki pt. "Nasze misie". Wspólnym zabawą nie było końca. w klasie III szkoły podstawowej przeprowadziły Quiz pt. "Co wiesz o niedźwiedziach" oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. "Mój przyjaciel miś". 
 
      A oto mała galeria zdjęć z obchodów tego święta w naszej szkole.
 

 
 
 
 
  
 
 

 
PODZIĘKOWANIE
 
         Serdeczne podziękowania dla Pana Marka Zemły za przekazanie bibliotece szkolnej ciekawych książek geograficznych.