Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sokolnikach
 
 
pajacyk  
 
LEKTURY  SZKOLNE
 
SZKOŁA PODSTAWOWA
 
KLASA I - III (nowa podstawa programowa)
Barbara Tylicka - O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach

Agnieszka Frączek - Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poeta

Mira Jaworczakowa - Oto jest Kasia

Roman Pisarski - O psie, który jeździł koleją

Barbara Kosmowska - Dziewczynka z parku

Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci

Waldemar Cichoń - Cukierku, ty łobuzie!

Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn

Alina i Czesław Centkiewiczowie - Zaczarowana zagroda

Leszek Kołakowski - Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Joanna Papuzińska - Asiunia

Maria Terlikowska - Drzewo do samego nieba

Justyna Bednarek - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Danuta Parlak - Kapelusz Pani Wrony

Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Danuta Wawiłow - A jak będę dorosła..., Ziemniaczana zabawa, Mama ma zmartwienie

Maria Kruger - Karolcia

H. Ch. Andersen - Brzydkie kaczątko, Calineczka, Królowa Śniegu

Jan Brzechwa - Wiersze wybrane - Na wyspach Bergamutach, Tydzień, Kaczka Dziwaczka 

Łukasz Wierzbicki - Dziadek i niedźwiadek

Grzegorz Kasdepke - Detektyw Pozytywka

Łukasz Wierzbicki - Afryka Kazika

Janina Porazińska - Pamiętnik Czarnego Noska

 
 
KLASA III
Paweł Beręsewicz - Czy wojna jest dla dziewczyn? 

Śladami Neli. Przez dżunglę, morza i oceany 

opracowanie Barbara Tylicka - Polskie miasta w baśniach i legendach  

12 ważnych opowieści 

Barbara Gawryluk - Mali bohaterowie 

Agnieszka Frączek - Dobre obyczaje czyli w lekkim tonie o bon tonie 
 
Renata Piąrkowska - Z przysłowiami za pan brat 

Dorota Sumińska - Dlaczego oczy kota świecą w nocy? 

Elżbieta Zubrzycka - Marudek i Pogodek na wakacjach, czyli jak być szczęśliwym 

Martyna Wojciechowska - Dzieciaki świata 

KLASA IV
Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa
Frances Hodgson Burnet - Tajemniczy ogród
Carlo Corllodi - Pinokio
Jadwiga Korczakowska - Spotkanie nad morzem
lektura uzupełniająca:
Rerre Goscinny, Jean Jacques Sempe - Mikołajek
 
 
KLASA V
Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni
Edmund Niziurski - Sposób na Alcybiadesa
Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy
Lucy Mond Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza
lektury uzupełniające:
 Artur Oppman - Legendy warszawskie 

KLASA VI

Irena Jurgielewiczowa - Ten Obcy
Kornel Makuszyński - Szatan z siódmej klasy
Edmund Niziurski - Sposób na Alcybiadesa
Małgorzata Musierowicz - Kwiat kalafiora


KLASA VII
N. H. Kleinbaum - Stowarzyszenie umarłych poetów
Adam Mickiewicz - Dziady cz. II
Karol Dickens - Opowieść wigilijna
Aleksander Kamiński - Kamienie na szaniec
Antoine de Saint - Exupery - Mały Książę
Agata Christie - Dwanaście prac Herkulesa

Juliusz Słowacki - Balladyna
Aleksander Fredro - Zemsta
 

KLASA VIII
Ernest Hemingway - Stary człowiek i morze
Adam Miskiewicz - Pan Tadeusz
Henryk Sienkiewicz - Latarnik
Stefan Żeromski - Syzyfowe prace
Henryk Sienkiewicz - Quo vadis
E. E. Schmitt - Oskar i pani Róża


GIMNAZJUM
 
 
 
 
KLASA III
 
E-E. Schmitt - Oskar i pani Róża
Gustaw Herling - Grudziński - Pierścień
Juliusz Słowacki - Balladyna
Antoni Libera - Madame 
George Orwell - Folwark zwierzęcy
Andrzej Sapkowski - wybór opowiadań z tomu Miecz przeznaczenia, 
                                    Granica możliwości
Adam Miskiewicz - Pan Tadeusz (fragm.)