Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sokolnikach
   Główna      Przedszkole w Sokolnikach
 
 
pajacyk  
 
ROK SZKOLNY 2019/2020
 
     W październiku wspólnie z rodzicami w naszym przedszkolu tworzyliśmy ziemniaczane Cudaczki - dziwaczki.
         Na spacerach zbieraliśmy jesienne dary, które wykorzystaliśmy do tworzenia z rodzicami niepowtarzalnych ludzików.
         Efekty naszej pracy z dumą prezentujemy na zdjęciach.
 
                           
 
 
                              
 
 
                          
 
 
                              
 
 

 
 

         2 października 2019 roku odwiedził nas aktor, który zaprezentował nam twórczość J. Tuwima i J. Brzechwy. Spotkanie nosiło tytuł "Wędrówki poprzez wiersze". Wspólne prezentowanie wierszy było wspaniałą zabawą. Z chęcią wrócimy do takiej zabawy na naszych zajęciach przedszkolnych.
 
 
               
 
 
                          
 
 

       "Odlotowe ptaki" - 10 października 2019 roku wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami byliśmy na pokazie Sokolników, którzy prezentowali nam różne gatunki ptaków, również te które są pod ochroną. Przybliżyli nam specyfikę swojej pracy oraz zapoznali z trybem życia prezentowanych ptaków.
 
 
                    
 
 
                      
 
 
 

           15 października 2019 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Święto pieczonego ziemniaka". Pieczeniu pysznej ziemniaczanej potrawy towarzyszyły wspólne zabawy z rodzicami.  Braliśmy udział w "ziemniaczanych" zawodach sportowych, uczyliśmy naszych rodziców pląsów i zabaw przedszkolnych. Wspólnym zabawom i pląsom towarzyszyła piękna jesienna pogoda. Na koniec wspólnie z rodzicami spożywaliśmy nasze pieczonki.
 
 
 
                 
 
 
                      
 
 
                 
 
 
 

        Wspólnie z naszymi paniami odwiedziliśmy sklep. Poznaliśmy pracę pani ekspedientki. Mieliśmy możliwość zapoznania się z produktami znajdującymi się w sklepie oraz dokonania samodzielnie zakupów.
 
 
                  
 
 
 

     Na zajęciach poznaliśmy różne warzywa i owoce. Mieliśmy możliwość je oglądać, dotykać, wąchać i smakować. Wiemy, że warzywa i owoce to źródło wielu witamin tak potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania.
 
 
                  
 
 
                   
 
 

             Z dumą prezentujemy nasze jesienne prace plastyczne.
 
 
                                  
 
 

             Podczas naszego jesiennego spaceru ćwiczyliśmy bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.
 
 
                  
 
 
                       
 
 
 

          Co roku na przełomie listopada i grudnia, w naszym przedszkolu odbywa się wielka zbiórka monet, znana pod nazwą Góra Grosza.
       Ta ogólnopolska  akcja jest organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem, na który zbierane są drobne monety, to pomoc dzieciom, które wychowują się się poza swoją rodzina.
      Zebrane fundusze przeznaczone są na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu, bądź utworzyć takie miejsca, które będą w miarę możliwości zbliżone do domu  rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. 
       Przedszkolaki zbierają grosiki przez cały rok w myśl zasady: jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza zmienia wiele.
 
 
 
                         
 
 
                            
 
 
 

    8 listopada 2019 roku dzieci z naszego przedszkola czynnie uczestniczyły w obchodach ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
       O godzinie 11.11 wspólnie ze społecznością szkolną przedszkolaki odśpiewały hymn - Mazurek Dąbrowskiego.
       W ramach innowacji pedagogicznej PRZEDSZKOLAK PATRIOTĄ dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami opracowały kodeks młodego patrioty oraz nauczyły się na pamięć wiersza pt. "Katechizm młodego polaka", który zaprezentowały na akademii w szkole.
     Podczas zajęć przedszkolaki poznały symbole i barwy narodowe oraz wykonały samodzielnie Godło Polski oraz flagę Polski.
      W salach i kąciku dla rodziców powstały gazetki ścienne o tematyce patriotycznej. Na zajęciach muzycznych nauczyły się czterech zwrotek hymnu oraz piosenki o tematyce patriotycznej pt. "Jestem Polką i Polakiem", którą także zaśpiewały na akademii z okazji odzyskania niepodległości. 


                         

 
                           
 
 
 


        Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Przedszkolu w Sokolnikach odbyła się 12 listopada 2019 roku. 
           Od samego rana trwały przygotowania, a o godzinie 14.00 sala wypełniła się gośćmi. Uroczystości rozpoczęły występy dzieci, mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości dzieci był to pierwszy bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromnym ołówkiem przez panią dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia z pociech. Uroczystość zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem dla dzieci i rodziców.
 
 
 
                          
 
 
                            
 
 
                                    W poniedziałek 25 listopada, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W dniu tym najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Po śniadaniu obydwie grupy zebrały się na dużej sali i rozpoczęła się wesoła zabawa. Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grupy. Zabawę rozpoczęliśmy od magicznego powitania, następnie była "misiowa gimnastyka poranna". Były także tance z maskotkami, konkursy, nauka piosenki "O misiu" oraz zabawa "Stary niedźwiedź mocno śpi". W przerwie zabaw dzieci poznały smak, a także wartości odżywcze miodu w ramach promowania postaw i zachowań prozdrowotnych. Na koniec dzieci wysłuchały opowiadania o urodzinach misia Feliksa. Uroczystość zakończyliśmy kolorowaniem Wesołych Misiów i stworzyliśmy wystawkę naszych misiowych prac.
 
 
                       
      We wtorek 26 listopada w naszym przedszkolu odbył się Andrzejkowy zlot wróżek i wróżbitów. W tym dniu przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazów sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami - lanie wosku. Po słowach: "Czary - mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam  wróżby przepowiedzą", dzieci podchodziły do miski z wodą i z pomocą dorosłej osoby lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały co je czeka i mogą się spodziewać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.
          Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy z rodzicami.


                      
 
 
                       
 
 
                           
 
 
                       
 
 
                        
 
 
                          


                                Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Każde dziecko powinno wiedzieć, jak trzeba się zachować w sytuacji zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc i umieć o nią poprosić. 29 listopada 2019 roku gościliśmy w naszym przedszkolu pana strażaka. Wizyta strażaka wzbudziła ogromne zainteresowanie wszystkich dzieci. Jednak największym powodzeniem cieszyła się możliwość przymierzenia hełmu strażackiego i wykonanie zdjęcia w stroju strażaka. W trakcie spotkania strażak zaznajomił dzieci z ciekawostkami z wiązanymi z jego pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do innych wypadków a przede wszystkim niosą potrzebującym ludziom pomoc. Dziękujemy panu strażakowi za przybycie do naszego przedszkola i przeprowadzenie tak ciekawych zajęć. Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.


                 

 
                              4 grudnia 2019 roku przedszkolaki z przedszkola w Sokolnikach wybrały się na wspólną wycieczkę z rodzicami do "Magicznej Krainy Zabaw" w Częstochowie. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni a także integracja dzieci i rodziców. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę w sali w sali zabaw i opowiedziała nam o umowach i zasadach jakie panują podczas pobytu w sali. Następnie czym prędzej udaliśmy się do szatni gdzie po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. W trakcie pobytu w centrum zabaw ciekawą niespodzianką okazało się malowanie buziek naszym maluszkom przez panie prowadzące zabawę. W czasie czterogodzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych każdy z nas spalił mnóstwo kalorii, ale by nabrać sił na nowo postanowiliśmy zapełnić brzuszki smacznymi przekąskami w bufecie znajdującym się w Centrum Zabaw. Dzieci były zachwycone tym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia. Kolejna niespodzianka jaka na nas tam czekała to wizyta Świętego Mikołaja. Pomimo braku śniegu Mikołaj dotarł do dzieci i odnalazł nas na wycieczce - emocji było mnóstwo. Podczas spotkania z Mikołajem przedszkolaki zaśpiewały Mikołajowi piosenki, wyrecytowały wierszyki. Po występach Mikołaj obdarował dzieci prezentami, po które dzieci podchodziły z radością, te dzieci, które były odważne, siadały nawet na jego kolanach i pozowały do zdjęć. Było cudownie! A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do Sokolnik.  

 
                     
 
 
                     
 
 
                      
 
 
 
                    

 

"6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do niebo uśmiechnięty."
 
       Wizyta świętego Mikołaja w Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki przygotowują się do niego starannie. Wszystkie dzieci wykonują ciekawe prace plastyczne, na których króluje Mikołaj. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.Kiedy nadszedł długo oczekiwany dzień, wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały :Mikołajowych" dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał na siebie czekać.
 

     
 
            
 
                 


     Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
przyniesie Wam spokój i radość
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje
Was pomyślnością i szczęściem.
 
     Boże Narodzenie, to wyjątkowy a szczególnie ważny dla przedszkolaków. Na ten wyjątkowy czas przedszkolaki przygotowują się bardzo starannie, ubierają choinkę w piękne świecidełka i różne ozdoby. Wszystkie dzieci wykonują ciekawe prace plastyczne, na których króluje Choinka i Aniołek. Każde dziecko projektuje i przy niewielkiej pomocy pani wykonuje kartkę Świąteczną dla swoich bliskich. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.
 
                         
 
 
 
             
 
 

      16 grudnia 2019 roku w naszym przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw, a dzień był bardzo pracowity, bowiem tego dnia dzieci wraz z rodzicami piekły pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki. Tego dnia poznały składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa, które nas obowiązywały podczas tworzenia naszych wypieków. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy - wałkowały ciasto, wykrawały pierniczki. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kucharek pierniczki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.
 
 
         
 
             
 
                
 
                     
 
                     
     18 grudnia 2019 roku przedszkolne zajęcia były także kolorowe i pachnące. W tym dniu kolejny raz odwiedzili nas rodzice i nasza pani dyrektor. Na stołach pojawił się kolorowy lukier, czekolada, rysiki dekoracyjne oraz pisaki cukrowe, które pomogły nam w samodzielnym dekorowaniu wcześniej upieczonych pierników. Każdy wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Kiedy skończyliśmy dekorowanie, przyszedł czas na pakowanie naszych pierniczków by każdy przedszkolak mógł je zanieść do swojego domu z życzeniami Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2020. ten pracowity dzień zakończyliśmy kosztowaniem pierniczków samodzielnie upieczonych i udekorowanych. Pierniki były przepyszne.