Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sokolnikach
 
 
pajacyk  
 

 
UWAGA
WAKACYJNE   ZASADY   BEZPIECZEŃSTWA

Podróżując pociągiem pamiętaj:
- W trakcie wsiadania i wysiadania z pociągu zwróć szczególną uwagę na otaczające Cię osoby.   Najczęściej w takich sytuacjach dochodzi do kradzieży kieszonkowych.
- Nigdy nie zostawiaj bagażu bez nadzoru.
- Unikaj pustych przedziałów, lub tych gdzie są osoby nietrzeźwe.
- Unikaj przyjmowania od nieznajomych poczęstunków.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą:
- Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.
- Nie skacz do płytkiej wody o nieznanym dnie, taki skok może zakończyć się nieodwracalnym       kalectwem.
- Nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu. Powinno się odczekać przynajmniej 1 godzinę.               - Po długim leżeniu na słońcu, nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie. Stopniowe schłodzenie         organizmu pozwoli Ci uniknąć szoku termicznego.
- Korzystając ze sprzętu wodnego, upewnij się, że jest on sprawny.
- Stosować filtry przeciwsłoneczne. 
- Unikać korzystania ze sztucznych źródeł promieniowania UV.

Zasady zachowania się w lesie:
- Nie zbierać, nie spożywać warzyw, owoców, w których nie znamy.
- Należy zachowywać się cicho,  w lesie żyje dużo zwierząt, nie przeszkadzać im.
- Nie bawić się ogniem, nie rozpalać ogniska, można spowodować pożar. 
- Nie zaśmiecać lasu.

Bezpieczny internet:
- Nigdy nie wysyłaj znajomym swoich zdjęć. Nie wiesz do kogo naprawdę trafią.
- Spotkania z osobami poznanymi w internecie, mogą być niebezpieczne.
- Nie podawaj w internecie swojego prawidłowego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem.
- Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu.

Jak należy zachowywać się podczas burzy:
- Nie chroń się pod drzewem, to właśnie w nie uderzają pioruny.
- Odejdź jak najszybciej od zbiorników wodnych.
- Nie stój obok urządzeń metalowych.
- Wyłącz telefon.

                                                     WAKACJE  CORAZ  BLIŻEJ


         Wakacje, to czas odpoczynku od szkoły, pracy, czas urlopów, czas na robienie rzeczy, których nie mogliśmy robić wcześniej. Większość ludzi wyjeżdża na wakacje do rodziny, są też tacy, którzy wakacje spędzają za granicą. Organizację wycieczek zagranicznych najczęściej powierzamy biurom podróży, jest to wygodne i szybkie. Obecnie najatrakcyjniejsze oferty to: Grecja, Chorwacja, Turcja.
         Przystępne ceny i mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych przyciąga z każdym rokiem coraz więcej ludzi. Droższe oferty są dla ludzi bardziej zamożnych np. Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Hiszpania.
         Dobrą alternatywą są wakacje spędzone w Polsce. Do najczęściej odwiedzanych polskich miejsc należą: Tatry, Beskidy, Morze Bałtyckie, Mazury, Kaszuby.
         W Polsce jest dużo miejsc gdzie można miło spędzić czas. Jest dużo ścieżek rowerowych, szlaków turystycznych, zabytków, jezior, atrakcji dla całej rodziny. Warto zastanowić się nad wakacjami w naszym kraju, ponieważ jest on równie atrakcyjny jak miejscowości zagraniczne.

 
Pierwsza pomoc
https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online
https://www.szkolenia-bhp24.pl/film-online-zadlawienie
https://www.szkolenia-bhp24.pl/krwawienie-z-nosa-online
https://www.szkolenia-bhp24.pl/numery-alarmowe

 

 "Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych"

Drodzy uczniowie. Zbliżają się ferie zimowe, zapewne wszyscy chcielibyśmy, aby były one bezpieczne. Wszyscy podczas ferii korzystamy z uroków zimy i uroków zimowych sportów. Wielu z Was przypina narty, zakłada łyżwy, wyciąga z piwnicy sanki. A wszystko po to, by oddać się zimowemu szaleństwu. Każda szkolna przerwa ma oderwać Was od nauki i codziennych problemów, ale nie zwalnia od myślenia, przede wszystkim w kategoriach własnego bezpieczeństwa. Dlatego pamiętajcie, zabawa na śniegu jest wspaniała, może dostarczyć nam wiele radości. Jednak nie powinniśmy zjeżdżać na sankach w pobliżu jezdni. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że wpadniemy pod samochód. Często nierozważnie przywiązujecie, bez wiedzy kierowcy, swoje śnieżne pojazdy do aut. Kończy się to najczęściej wypadkami. Jedni lubią jeździć na nartach i sankach, inni wolą ślizgać się na łyżwach. Pamiętajcie, że wystarczy kilka cieplejszych dni, aby z grubego lodu na jeziorze czy stawie pozostała jedynie cienka warstwa. Powinniście uprawiać swój sport na specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Ślizganie się na zamarzniętych zbiornikach wodnych może spowodować pęknięcie lodu i w efekcie utopienie się. Podczas zabawy na śniegu należy uważać, aby nie zrobić komuś krzywdy. Trafienie mokrą śnieżką w oko może spowodować jego uraz. Nie znaczy to jednak, że mamy przez całe ferie siedzieć w domach. Powinniśmy chodzić na spacery, rzucać się śnieżkami, zjeżdżać na sankach i nartach, ślizgać się na łyżwach, ale zawsze powinniśmy robić to "z głową", bez niepotrzebnej brawury. Na zakończenie życzymy wszystkim udanych i przede wszystkim bezpiecznych ferii.  

 
 
11 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

Działania podejmowane w ramach DBI realizowane będą pod hasłem "Razem tworzymy lepszy Internet" Wydarzenie to odbędzie się w Polsce po raz dziesiąty. DBI ma na celu przede wszystkim  inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.