Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sokolnikach
 
 
pajacyk  
 
 
 
"ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!" 
   ROK SZKOLNY 2017/2018

               Klasa III Szkoły Podstawowej w Sokolnikach w okresie X-XI 2017 roku wzięła udział w projekcie ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM. Był to ogólnopolski projekt organizowany przez Fundację Bank Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser - Dudy. W trakcie trwania projektu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie człowieka. Uświadomiły sobie jak często można ustrzec się przed groźną chorobą, stosując odpowiednią, mądrą dietę.
             Zostały przeprowadzone zajęcia ruchowe na temat "Aktywnie spędzamy czas". Dzieci same proponowały ciekawe gry i zabawy, które można przeprowadzić na sali gimnastycznej. 
 
                                                    
 
           W październiku dzieci zostały poproszone, aby w domu, wraz z rodzicami przygotować przepis na zdrową przekąskę, taką którą często jedzą lub inną, którą chcieliby spróbować. Umówiliśmy się, że w wyznaczonym dniu wszyscy przyniosą gotowe pomysły razem z opisem i ilustracją. Tego dnia dzieci były bardzo podekscytowane i nie mogły się doczekać prezentacji swojego przepisu. Ułożyliśmy wszystkie propozycje na ławkach i kolejno zostały odczytane i zaprezentowane przepisy na zdrowe przekąski. A były to: koktajl na zdrową cerę, koktajl "zielona chwila", żółte smoothie, deser z bananów, owocowy mus, tortilla z kurczakiem i warzywami oraz wiele rodzajów sałatki owocowej z rożnych owoców. Zrobiło się bardzo smakowicie, dzieci stwierdziły, że bardzo chętnie zjadłyby te przekąski i postarają się jeszcze dziś wypróbować w domu wybrany przepis. Następnie odbyło się glosowanie na najciekawszy przepis. Najwięcej głosów zdobyły  przepisy Owocowy mus i Tortilla z kurczakiem i warzywami. Odznakę Super Kucharza zdobył Alan Zięba a Super Kucharki Emilia Beleć. Nagrodziliśmy zwycięzców gromkimi brawami. 
                    
 
 
                               
 

 
              W listopadzie przystąpiliśmy do wykonania plakatów pt. "Dbam  o zdrowie". Parę dni wcześniej dzieci zostały podzielone na trzy zespoły, które po wspólnych naradach zdecydowały jak będą wyglądały ich plakaty na w/w temat. Zostały przydzielone zadania i z niecierpliwością czekali na ten dzień, kiedy przystąpią do działania. Po złączeniu ławek i przygotowaniu wszystkich niezbędnych przyborów i materiałów dzieci rozpoczęły wykonywanie plakatów. Współdziałanie w grupach było bardzo dobrze zorganizowane, dzieci się naradzały, podejmowały wspólne decyzje, pomagały sobie wzajemnie. Atmosfera była bardzo miła. Zaangażowanie wszystkich, ogromne. Jak zwykle przy pracy w grupach dzieci bawiły się doskonale. Po ponad dwóch godzinach plakaty były gotowe. Gdy zostały posprzątane stanowiska pracy, przystąpiliśmy do omówienia powstałych prac. Reprezentanci grup prezentowali swoje dzieła. Plakaty zawierały wiele informacji na temat jak dbać o zdrowie. Były między innymi przyklejone zdjęcia zajęć ruchowych,  zdrowych produktów spożywczych, gotowych potraw wraz z przepisami i wiele innych ciekawostek. jednym słowem było tam wszystko co niezbędne człowiekowi, aby dbać o zdrowie. Nie wskazaliśmy najlepszej pracy, ponieważ wszystkie były ciekawe i dzieci włożyły dużo wysiłku w ich wykonanie.
 
            
 
       
 
       
 
Promocja działań w szkole.
 
               W dniu 8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie klas I-III naszej szkoły obchodzą wtedy Dzień Śniadanie Daje Moc. W tym roku wszyscy zebrali się w naszej klasie. Dzieci przygotowywały posiłek z przyniesionych przez siebie przeróżnych produktów i potem wspólnie je spożywali. Oprócz dzieci i nauczycielek uczestniczył w tym wydarzeniu również nasz pan dyrektor. Był pełen podziwu i uznania dla naszej pracy. Innym sposobem na promowanie naszych działań w szkole było wyeksponowanie na korytarzu szkolnym naszych przepisów na zdrowe przekąski. Plansza ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Obserwujemy, że bardzo często uczniowie z innych klas podchodzą tam, czytają przepisy i rozmawiają na ten temat. Na ścianie korytarza, obok naszej klasy wiszą również plakaty Dbam o zdrowie. Są one bardzo kolorowe i przyciągają wzrok. ktoś, kto się nimi zainteresuje spędza tam sporo czasu, czytają przeróżne ciekawostki o zdrowym odżywianiu i trudzie życia. Można powiedzieć, że są one atrakcją dolnego korytarza naszej szkoły. 
 
                                       
 
 
                Wszystkie raporty z działań w ramach projektu wraz z dokumentacją fotograficzną, zostały przesłane do organizatora i poddane ocenie. W styczniu 2018 roku zostały ogłoszone wyniki.
                 Nasza klasa, o nazwie Sokolniki 3 zdobyła 428,67 punktów i zajęła 97 miejsce w kraju na 830 klas biorących udział w projekcie. Jest to dla nas bardzo duży sukces i ogromnie się z tego cieszymy. Czekamy z niecierpliwością na dyplomy za udział w projekcie.
 
 


  
ŚNIADANIE  DAJE  MOC
 
 
         Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
         8 listopada 2016 roku już po raz kolejny w naszej szkole odbyła się ogólnopolska akcja "ŚNIADANIE DAJE MOC". Akcja ta miała na celu promowanie zdrowego stylu życia, a szczególnie zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.


    Dzieci przygotowały zdrowe, kolorowe kanapki i wspólnie zjadły śniadanie. 
 


"ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!"
ETAP I JESIEŃ  
   ROK SZKOLNY 2016/2017
                     Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sokolnikach pod kierunkiem wychowawczyni Pani Aleksandry Musialskiej przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "ZDROWO JEM - WIĘCEJ WIEM!", realizowanego przez Bank Ochrony Środowiska. Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy procy w grupie, a przede wszystkim, jego zadaniem jest zmienić nawyki żywieniowe, nauczycieli, dzieci i ich rodziców, skłonić do zmiany stylu życia oraz uświadomić jak ważne jest zdrowe odżywianie i aktywność ruchowa.

 


ETAP II ZIMA
"ŹRÓDŁO ŻYCIA I ZDROWIA - WODA"
 
           Uczniowie klasy III w lutym realizowali kolejny etap programu. Uczestniczyli w zajęciach Źródło życia i zdrowia - woda!, w czasie których dowiedzieli się, że woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla człowieka. Jest źródłem nie tylko życia, lecz także zdrowia. Gasi pragnienie i dostarcza składniki mineralne m. in. magnez, wapń, sód, jod, które korzystnie oddziałują na nasz organizm.
            Następnym etapem było przygotowanie kampanii na rzecz picia wody w szkole i w domu. Pracując w grupach uczniowie opracowali postać Wodolubka, który ma zachęcić do picia wody. Wszystkie prace po prezentacji w klasie zostały umieszczone na gazetce w holu szkoły.

   

     

 "SOKI I MUSY - WITAMINY W SMART FORMIE"

 
        Klasa III Szkoły Podstawowej w Sokolnikach w roku szkolnym 2016/2017 bierze udział w Ogólnopolskim programie Edukacyjnym pt. "SOKI I MUSY - WITAMINY W SMART FORMIE". Celem programu jest edukacja uczniów klas I-III szkół podstawowych w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych, oraz znaczenia soków i musów owocowo - warzywnych, a także owoców i warzyw w codziennej diecie. W ramach tego programu nauczyciel prowadzi z uczniami zajęcia edukacyjne, korzystając z materiałów dydaktycznych opracowanych przez Ekspertów Programu - prof. UW dr hab. Małgorzatę Żyłko oraz dr Agnieszkę Kozioł - Kozakowską z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
 


 
 
"ŚNIADANIE DAJE MOC"
 
          Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Sokolnikach w roku szkolnym 2014/2015 biorą udział w programie edukacyjnym "Śniadanie Daje Moc". W dniu 7 listopada 2014 roku uczniowie przygotowali wspólne Śniadanie. Było to przeddzień Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Dzieci poznały 12 zasad zdrowego odżywiania i roli prawidłowego żywienia.
Najważniejszymi celami programu jest:
- zwiększenie  świadomości   zdrowego   odżywiania   i   roli   śniadania 
   w diecie dziecka,
- przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia w Polsce - poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

DO SZKOŁY WYCHODŹ PO ŚNIADANIU I ZE ŚNIADANIEM
 
 
 
 
 
 
 

 
 
MLEKO, JOGURT I SERY TO PODPORA MOCNYCH KOŚCI                    
 
 
  1 kwietnia 2009 r. nasza szkoła przystąpiła do Projektu Edukacyjnego
 
"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"
 
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
Głównym celem projektu, nazywanego również Projekt Pierwszaki jest
- wdrażanie elastycznego modelu edukacji, dostosowanie do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia
- wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.
 
   Praca z dziećmi jest prowadzona podczas zajęć obowiązkowych oraz na zajęciach dodatkowych w I klasie szkoły podstawowej, w trzech etapach:
- I etap - od 01.04.2009 r. do 20.12.2009 r. -  zajęcia prowadzi p. Aleksandra Musialska
- II etap - od 01.12.2009 r. do 20.06.2010 r. -  zajęcia prowadzi p. Bożena Dzieża
- III etap - od 01.12.2010 r. do 20.06.2011 r. - zajęcia prowadzi p. Małgorzata Jędruszek.
 
   Realizacja projektu stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dziecka. Do tego celu w naszej szkole została stworzona "klasopracownia" w której zostały zorganizowane trzy Dziecęce Ośrodki Zainteresowań. Powstały one na bazie zestawu środków dydaktycznych, które wyzwalają zainteresowania oraz rozwijają zdolności i umiejętności uczenia się zgodnie z indywidualnym rytmem i profilem inteligencji. Wszystkie pomoce dydaktyczne, które szkoła otrzymała są doskonałym narzędziem do pracy z dziećmi.
Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, poszerza ich zainteresowania i zdolności muzyczne, sportowe, aktorskie i plastyczne. Stopniowo wyłaniają się wśród dzieci wspaniałe "talenty"
 
Tak pracujemy i bawimy się w II etapie Projektu
 
 
            
 
          
 
 
           
  
  
 
                
 
 
                
 
 
  

                                                                                              
 
 Nasze prace plastyczno - techniczne
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
   20 czerwca zakończył się II etap realizacji Projektu. W dniu 11 czerwca odbyła się prezentacja osiągnięć uczniów klasy I. Uczestniczyli w niej rodzice, babcia, pani dyrektor oraz goście. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności i umiejętności z różnych dziedzin. Był pokaz układu tanecznego, śpiew piosenek z akompaniamentem perkusyjnym, układanie kompozycji z figur geometrycznych wg instrukcji, zabawy ruchowe, wykonanie pracy plastycznej oraz wiele innych.
   Wszyscy obecni byli pod bardzo dużym wrażeniem umiejętności uczniów. Rodzice bardzo pozytywnie oceniali realizację Projektu, dzięki któremu lepiej poznali swoje dzieci. Dostrzegli mocne i słabsze strony, co pomoże im wspierać swoje pociechy na ich indywidualnej drodze rozwoju.