Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sokolnikach
 
 
pajacyk  
 

ROK SZKOLNY 2019/2020
 
 
 
 
        2 września 2019 roku w 80 - tą rocznicę wybuchu II wojny światowe, uczniowie naszej szkoły powitali nowy rok szkolny w wyjątkowym towarzystwie. Na uroczystą mszę św. przybyli wraz z innymi najstarsi mieszkańcy wsi -  polskie Dzieci Wojny - ich babcie i dziadkowie, osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej.
         Tym samym nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Przerwany Marsz" będącej symbolicznym dokończeniem przerwanego we wrześniu 1939 roku marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. 
        Tego dnia pragnęliśmy oddać hołd ostatnim świadkom tamtych tragicznych dni. Te pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo, przysporzyło wielu cierpień, ale ich poświęcenie nie poszło na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj nasi uczniowie mogli spokojnie rozpocząć kolejny rok szkolny.
       Do Was, drodzy uczniowie, należy przyszłość, ale nigdy nie zapominajcie o przeszłości, o ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.  
 
 
 
 
 


 
Aktywna tablica
W ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych "Aktywna tablica" szkoła otrzymała środki na zakup pomocy dydaktycznych. Do naszej szkoły zakupiono dwa monitory interaktywne. Dzięki wsparciu programu lekcje w naszej szkole są ciekawe na miarę XXI wieku.

Szkolenie nauczycieli
Nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniach i warsztatach dotyczących zarówno obsługi tablicy, jak i możliwości wykorzystania jej na swoich zajęciach.

Nowoczesne nauczanie
Lekcje przeprowadzone z użyciem monitora interaktywnego angażują i aktywizują uczniów. Nauczyciele przygotowują własne materiały na lekcje z monitorem interaktywnym oraz wykorzystują materiały dołączone do podręczników (coraz więcej mamy tzw. podręczników multimedialnych, idealnych do pracy z monitorem). Korzystamy też z gotowych i bezpłatnych materiałów (lekcje, ćwiczenia interaktywne, strony, programy), dostosowanych do monitorów interaktywnych.
 
 
             
EKOLOGIA W NASZEJ SZKOLE
 
     Celem naszych działań jest przedstawianie przykładów mających na celu poznawanie walorów środowiska przyrodniczego i jego ochronę przez różne grupy społeczne, a przede wszystkim naszych uczniów. Nasi uczniowie biorą aktywny udział w różnych formach ze wskazaniem ważnego wątku - OCHRONY PRZYRODY:
- akcja Sprzątania Świata,
- obchody Dnia Ziemi,
- projekty edukacyjne,
- konkursy klasowe,
- wycieczki,
- pikniki,
- zdrowe odżywianie,
- warsztaty o tematyce ekologicznej.
 
 
           

 
W ramach  ekologii realizowane są programy:
- "Mleko w szkole",
- "Owoce i warzywa",
- "Stop dopalaczom"
- "Bieg po zdrowie",
- "Trzymaj formę",
- "Kubusiowi przyjaciele".


 "Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi.
Uczyć się by świat poznawać, ślubujemy dziś."

      Uroczystość pasowania na ucznia, to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. Tradycyjnie jak co roku w październiku w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. 
       Na początku uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Następnie złożyły przysięgę, a pani dyrektor Małgorzata Jędruszek symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej w Sokolnikach.
        Po pasowaniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Otrzymały dyplomy, słodkości przygotowane przez rodziców oraz upominki od klasy II. 
        Życzymy pierwszakom dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki, samych piątek i szóstek oraz niezapomnianych szkolnych przyjaźni.

 
 
 
 
 
 
 


                                                   Klasowe pieczenie kiełbasek


          
 
                 
 

 
     "Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń - 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności" - napisał w liście do dyrektorów szkół Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji "Szkoła pamięta". Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.
         Na apel Ministra odpowiedziała również nasza szkoła.
25 października 2019 roku nasi uczniowie odwiedzili miejscowy cmentarz, by uporządkować opuszczone groby oraz zapalić znicze na grobach ludzi zasłużonych i cenionych w naszej społeczności - Grobie Nieznanego Żołnierza - zbiorowej mogile walczących w II wojnie światowej, oraz
p. Żurka - partyzanta z Sokolnik. 
         28 października odwiedzili naszą szkołę dwaj spośród najstarszych mieszkańców naszej wsi - panowie: Teofil Napora i Jan Kwiecień. Na spotkaniu z uczniami wspominali swoje dzieciństwo, które przypadło na okres tragicznych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny - czas II wojny światowej. Żadna książka nie wzbudzi takich emocji, jak opowieści ludzi, którzy żyli w tamtych dniach i wszystkiego sami doświadczyli, dlatego też nasi uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wspomnień naszych gości.
        Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tych wydarzeniach i ludziach, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę.
 
 
 
 

 
       W dniu 31 października 2019 roku uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wyjeździe do MDK w Myszkowie. Celem tego wyjazdu było oglądanie spektaklu inspirowanego powieścią Kornela Makuszyńskiego pt.: "Szatan z siódmej klasy". Aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie w ciekawy sposób, wzbogacony piosenkami, opowiedzieli o przygodach detektywistycznych głównego bohatera. Inscenizacja pozwoliła młodzieży na właściwy odbiór historii i kształtowanie właściwości estetycznej przez kontakt z twórczością.
 
 


       8 listopada 2019 roku w naszej szkole uroczystym apelem uczczono Polaków, którzy walczyli o wolną Polskę, poświęcali dla niej życie, zdrowie abyśmy mogli cieszyć się wolnością. Apel został poprzedzony odśpiewaniem hymnu Polski przez całą społeczność szkolną, zaproszonych gości oraz przybyłych mieszkańców Sokolnik, w ten sposób nasza szkoła włączyła się w akcję ogólnopolską "Szkoła do hymnu". Dla Polaków dzień 11 listopada 1918 roku był dniem triumfu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada jest symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i  zwycięstwa.
 
"11 listopada" 
W historii Polski tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli,
Jedenastego Listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.

 
 
              
 
 
 

        26 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z klas V-VIII z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie z oddziału do Spraw Małoletnich i Nieletnich. Policjanci wyjaśnili młodzieży kim w oczach prawa są osoby małoletnie i nieletnie. Przypomnieli o odpowiedzialności prawnej dzieci i młodzieży, która popełniła czyn karalny. Zwrócili także uwagę młodzieży na przestrzeganie regulaminu szkoły oraz obowiązków uczniów i pamiętali o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, zwracając uwagę na poszanowanie i szacunek do drugiej osoby. Uświadomili uczniów, że korzystając z Internetu nie są anonimowi, a przestępstwa w sieci podlegają karze. Podobne spotkanie odbyło się również na zebraniu z rodzicami.


 
           
 
        W dniach od 25 listopada 2019 roku do 2 stycznia 2020 roku odbyła się w naszej szkole kolejny już raz wielka zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.
       Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni na krzywdę drugiej osoby i chętnie się do tej akcji przyłączyli. W ten sposób wsparli oni Towarzystwo Nasz Dom, a tym samym pomogli swoim rówieśnikom w całej Polsce, którzy nie mają możliwości i szczęścia dorastać wśród najbliższych.
        Udział w akcji pomógł uzmysłowić naszym uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
        Zebraliśmy: 2554 monety po 1 groszu
                           1368 monet po 2 grosze
                               70 monet po 10 groszy
                               31 monet po 20 groszy
                               12 monet po 50 groszy
                                  8 monet po  1 złotówce
 
           
 
        
 

       4 grudnia 2019 roku uczniowie klasy I wyjechali na wycieczkę do "Magicznej Krainy Zabaw" w Częstochowie. Uczniowie spędzili tam czas bawiąc się, jedząc pyszny posiłek. Buzie dzieci zostały ślicznie umalowane. Największą atrakcją jednak była wizyta Świętego Mikołaja. Mikołaj obdarował dzieci prezentami. Po czterech godzinach zabawy uczniowie zmęczeni ale bardzo zadowoleni wrócili do domu.
 
                     

                 
 
                     
 
                                          
 
             

Mikołaj o uczniach w szkole też nie zapomniał.


13 grudnia 2019 roku w w naszej szkole 
odbyły się warsztaty o tematyce:
dla klasy VII-VIII - Mobbing rówieśniczy
dla klasy IV-VI - Cyber przemoc i inne zagrożenia. 
      

       


       Wigilia klasowa, która odbyła się 20 grudnia 2019 roku była kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły. Tradycji stało się zadość, był opłatek, świąteczne życzenia, wspólne śpiewanie kolęd. Wszyscy byli odświętnie ubrani a to tworzyło jeszcze wspanialszą atmosferę. Na stole rozłożone były przeróżne pyszności, ciasta własnych wypieków, pierniki, cukierki, barszczyk z uszkami.
 
       Wszyscy poczuliśmy magię
        ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
 
 
          
 
                  
 
Jasełka, które zostały przygotowane przez uczniów pod opieką nauczycieli obejrzeliśmy z dużym zainteresowaniem. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka przeplatane były kolędami.
 
 
        
 
            
 
                             
 
 


 
ZABAWA  CHOINKOWA 2020
 
 

 
30 stycznia 2020r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Zespołu Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie. Na spotkaniu została przedstawiona oferta szkoły, odbyły się również zajęcia praktyczne. Uczniowie mieli możliwość skorzystać  z usług fryzjerskich oraz uczestniczyć w nakładaniu dekoracyjnego tynku. W dniu 06.02.2020 w naszej szkole w Sokolnikach grupa artystyczna REKONSTRUKTO zaprezentowała pokaz historyczny pt. „ Wrzesień 39 ”. Pokaz przedstawiał jak wybuchła II Wojna Światowa i jak zniknęła II Rzeczypospolita.

W trakcie pokazu grupa artystyczna zaprezentowała:

- sytuację międzywojenną II Rzeczypospolitej,

- etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim,

- polski mundur wojskowy wzór 36 (szeregowy i podoficer),

- ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej,

- bezpieczne repliki broni,

- rekonstrukcję z udziałem naszych uczniów,

- technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie,

- musztrę i sprzęt bojowy. 

 
      
 
 

 
 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 
 

 
 
 


DZIEŃ  BABCI  I  DZIADKA
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

Dnia 23 stycznia odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie pani dyrektor Małgorzata Jędruszek przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. Dzieci przedstawiły program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem.

Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie . Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przyjęciu, a także upiekli ciasta.


 
 
 
 


W tym roku szkolnym, już po raz kolejny nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej 16 edycji brzmiało: „Działajmy razem”. Inicjatywę uczestnictwa w obchodach DBI zgłosiliśmy na stronie saferinternet.pl.

Szkolne obchody DBI w tym roku były realizowane poprzez wykonanie wielu zadań. Przygotowano tematyczną gazetkę ścienną dotyczącą bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci.

W klasach IV-VIII na lekcjach informatyki przeprowadzono pogadanki oraz zajęcia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa.

Dodatkowym działaniem realizowanym przez szkołę było przygotowanie przez uczniów kl. VI, VII i VIII i nauczycieli informatyki, przedstawienia profilaktycznego (apelu)  dotyczącego zagrożeń ze strony Internetu tj. wirusy, spam, uzależnienie, złe treści itp., który odbył się 11 lutego. Wzięła w nim udział cała społeczność uczniowska.

Kolejnym elementem działań zrealizowanych w ramach DBI była prelekcja dla uczniów, przeprowadzona przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz konsekwencji prawnych niewłaściwego użytkowania Internetu pt:. „Bezpieczny Internet”. Omówiono zagrożenia niewłaściwego korzystania przez uczniów z Internetu.

Nasze działania skierowaliśmy także do rodziców. Na zebraniu z rodzicami odbyła się pogadanka prowadzona przez policjantów oraz rozdawano ulotki informacyjne zawierające porady dla rodziców dotyczące  zasad bezpiecznego Internetu.

     Podejmowane przez nas działania pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie oraz przybliżyły kwestie dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Zajęcia łączące naukę z zabawą i twórczością artystyczną wciągają uczniów i doskonale spełniają swoją rolę edukacyjną.


 

WALENTYNKI 2020

Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona czerwona skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom.  W naszej szkole z okazji święta zakochanych, zorganizowany został konkurs na MISS i MISTERA SZKOŁY. Uczestnicy prezentowali się w strojach: codziennym, sportowym i eleganckim. Miss szkoły została Emilia Beleć z klasy V,  a misterem Wiktor Popiół z klasy VII. Następnie wszyscy udali się na dyskotekę. Zabawa była świetna.


 


12 lutego w naszej szkole gościł "CYRK SZOK". Podczas występu widzieliśmy: żonglerkę, akrobacje, iluzje, wesołego klawna, ekwilibrystykę, tresurę zwierząt, konkursy z udziałem publiczności. Zabawa była super.


 

                         17 lutego przypada Światowy Dzień Kota.

       Z tej okazji uczniowie i uczennice klas I – III naszej szkoły mieli okazje pochwalić się swoimi kotkami, porozmawiać o ich zwyczajach oraz o wspólnym spędzaniu czasu ze swoimi pupilami. Z planszy wyświetlanych na tablicy multimedialnej dowiedzieli się jak należy opiekować się kotami, także tymi bezdomnymi, szczególnie w czasie zimy. Poznali inne gatunki zwierząt z rodziny kotowatych. Dowiedzieli się także jak zachowuję się kot
w różnych sytuacjach np. gdy jest zadowolony, bądź zdenerwowany, zaniepokojony lub niepewny i gotowy do obrony. Następnie dzieci kolorowały róże kotki, które wyeksponowaliśmy na korytarzu szkolnym. Mieli też za zadanie rozszyfrować zakodowany obrazek, który jak się okazało, przedstawiał kotka.


 
 
 
 
 
          
 
                    
 

 
             
             
                         
 

 
             
 
                               
 
 

 
              
 


1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
 
W naszej szkole 2 marca odbył się apel poświęcony Żołnierzom Niezłomnym, którzy po II wojnie światowej stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. To żołnierze, którzy walczyli o wolną Polskę - Polskę suwerenną. Nie złożyli broni, przelewali za nią krew byśmy mogli żyć dziś w wolnej Ojczyźnie.


8 marca 2020 roku uczniowie naszej szkoły zorganizowali apel poświęcony Świętu Kobiet. Przedstawili krótką historię święta, humorystyczne scenki związane z rolą kobiet w życiu, oraz wyjaśnili znaczenie imion Pań pracujących w naszej szkole. Na koniec apelu zostały wszystkim Paniom złożone życzenia.

 
 
 
10 marca 2020 roku uczennice naszej szkoły brały udział w VIII Festiwalu Kulinarnym "Jajeczny zawrót głowy". 
Celem konkursu było propagowanie kuchni polskiej oraz zasad zdrowego żywienia.

            
 
 
 
Rok szkolny 2018/2019
 
 
        OSP w Sokolnikach świętowało stulecie swojego istnienia. W programie wydarzenia znalazły się msza święta oraz oficjalne uroczystości z przemówieniami i wręczeniem odznaczeń. Uczniowie naszej szkoły przedstawili program artystyczny. Takie rocznice są niezwykłą okazją do podziękowania za ich poświęcenie.
 
 
 
     
 
           100 lat niepodległości
9 listopada o godzinie 11.11 
bijemy "Rekord dla Niepodległej"
 
 
       11 listopada jest szczególnym dniem dla wszystkich Polaków, a zwłaszcza w tym roku, gdy możemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowania do tej uroczystości zaczęły się w naszej szkole już wcześniej. Uczniowie tworzyli gazetki, pisali wiersze poświęcone Tej, która "nie zginęła".
        W piątek, 9 listopada, wszyscy udaliśmy się na uroczystą mszę, po której wraz z zaproszonymi mieszkańcami Sokolnik, pragnącymi towarzyszyć nam w tym szczególnym dniu, wzięliśmy udział w akademii przygotowanej przez naszych uczniów. Rozpoczął ją o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewany czterozwrotkowy hymn Polski, po którym uczniowie zabrali nas w "krótką podróż do przeszłości", aby ukazać drogę naszej kochanej Ojczyzny do odzyskania niepodległości.
        Na koniec wszyscy odśpiewali kilka piosenek bliskich sercu każdego Polaka.
        Był to piękny dzień, pełen radości i wzruszeń, których dostarczyli nam także ci najmłodsi - nasze przedszkolaki, odpowiadając chórem na pytania z wiersza W. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka".
        "- Kto ty jesteś?
         - Polak mały ........" zabrzmiało jak nigdy dotąd. Jak powiedział jeden z naszych gości; "aż poczułem ciarki". Myślę, że  w tamtej chwili wszyscy to czuliśmy - radość i dumę z bycia Polakiem.
 
 

 
Jak co roku uczniowie Naszej Szkoły biorą udział 
w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych.
Do kolejnego etapu konkursu z matematyki zakwalifikował się uczeń klasy 8 - Dominik Kusaj.
Życzymy powodzenia!
Kolejny sukces Dominika!
Przeszedł rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu 
z matematyki i zakwalifikował się do kolejnego 
już ostatniego etapu. 
Gratulujemy!
 

 
KOCHAMY BABCIE
KOCHAMY DZIADKÓW
 
 
 
       
 
           
 
                
 
    
 
        
 
             
 
 


Ku Niepodległej – czyli opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność i ojczyznę.

Artyści grupy "REKONSTRUKTO" przypomnieli uczniom tragiczną historię Polski od czasów rozbiorów do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Przypomnieli również postacie, które przyczyniły się do odzyskania wolności przez Polskę.

Uczniowie mogli prześledzić losy polskich powstańców. Była to bardzo ciekawa żywa lekcja historii. 
 
 
        W naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Wszyscy z uwagą i wzruszeniem obejrzeli występ swoich pociech.
 
 
       
 
           
 
              
 
                   
 
  
 
 
         
 
 
             
 
                     
 

 
 
DZIEŃ  EUROPEJSKI  W  NASZEJ  SZKOLE
 
 
 
       31maja 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Było międzynarodowo, kolorowo i smacznie.
         Tradycyjnie, uczniowie pod opieką nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego przygotowali ciekawe prezentacje różnych krajów europejskich. W tym roku zaprezentowano: Finlandię, Włochy, Hiszpanię, Austrię, Czechy oraz Irlandię. Nie zabrakło strojów narodowych oraz tradycyjnych postaw jak również tańców narodowych prezentowanych przez uczniów. Można było skosztować pysznych potraw oraz nauczyć się przydatnych zwrotów w różnych językowych.
 
 
 
        
 
               
 
                   
 
    
 
                             
 

        Uczniowie klasy VIII wraz z panią Małgorzatą Polak przygotowali przedstawienie związane z bezpieczeństwem w Internecie. Przedstawiono uczniom jakie realne zagrożenia niesie Internet, jak również zasady bezpieczeństwa w sieci.
 


Wycieczka szkolna

Dnia 18 czerwca 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Pszczyny i Oświęcimia. 
W Pszczynie celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Zamkowego oraz Stajni Książęcych. Podczas wycieczki po zamku podziwialiśmy wspaniale umeblowane komnaty, obrazy, trofea myśliwskie oraz bogato wyposażoną zbrojownię. Zwiedziliśmy także przepiękną stajnię. Poznaliśmy też ciekawą historię rodu Hochberg von Pless. 

Następnie udaliśmy się do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz - Birkenau. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Ta wycieczka na długo zapadnie w pamięć uczniów. Każdy uczeń opuszczał obóz w zadumie - wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji historii.

        
 
          

14 czerwca 2018 Dzień Europejski
 
 
 
       
 
            
 
                   
 
 
                         
 
                                  
 
                
 
        
                      
 
 
 
 


27 października 2017 roku w MDK w Poraj zostały wręczone nagrody dla uczestników konkursu plastycznego "BARWY JESIENI NA JURZE".
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej:
Magdalena Beleć - II miejsce
Bartosz Łapaj - wyróżnienie 
Martyna Napora - wyróżnienie

               


            
               
18 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się do MDK w Myszkowie na spektakl pt. "Karolcia". Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. 
Po spektaklu uczniowie wybrali się do Muzeum faktury słodyczy "Hokus Pokus" 
w Żarkach. Dzieci brały udział w warsztatach robienia lizaków. 
Panuje tam baśniowy klimat. Wszyscy świetnie się bawili.
 
                          
                   
              
  
        Dnia 19 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu  pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Dokładnie o godzinie 9.00, po usłyszeniu sygnału alarmowego, nauczyciele wraz z uczniami udali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym jest boisko szkolne. Na boisku nauczyciele złożyli meldunek prowadzącemu ewakuację - Dyrektorowi szkoły Leszkowi Kaweckiemu. Okazało się, że wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. W akcji brali udział wszyscy przebywający na terenie szkoły, tj.: Dyrektor, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi. Łącznie ewakuowano: 120 uczniów, 10 nauczycieli, 5 pracowników obsługi.
         Głównym celem ćwiczenia było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z zastosowaniem procedur dotyczących zachowania w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla ich życia lub zdrowia, sprawdzenie skuteczności przyjętej metody alarmowania o zagrożeniu, sprawdzenie umiejętności powiadamiania o zagrożeniu służb ratunkowych, a także sprawdzenie przestrzegania zasad ewakuacji.
             Nad sprawnym przebiegiem ewakuacji czuwali mł. bryg. inż. Andrzej Wróbel i kpt. mgr inż. Adrian Janoska z Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie.
        Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm i uczniowie wrócili na lekcje. Ewakuacja przebiegła sprawnie i bez paniki.

Ślubowanie pierwszaków

10 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Sokolnikach odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na uczniów. W tym dniu do braci szkolnej dołączyli następujący uczniowie:
Magdalena Beleć
Bartosz Dub
Bartosz Łapaj
Szymon Majewski
Martyna Napora
Julia PodsiadłaW dniu 21 września 2017 roku uczniowie klasy siódmej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sokolnikach wyjechali na wycieczkę. Celem wycieczki były pokazy doświadczeń fizycznych na Uniwersytecie Śląskim oraz seans z astrofizyki w Planetarium w Chorzowie. 
W czasie pokazów doświadczeń fizycznych uczniowie obserwowali i brali czynny udział w doświadczeniach dotyczących temperatury i jej pomiaru. Obserwowali min. skroplenie tlenu, parowanie azotu i właściwości kilku innych pierwiastków. 
Z uniwersytetu Śląskiego grupa wycieczkowa pojechała do planetarium. Uczniowie brali tam udział w dwugodzinnym seansie dydaktycznym. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o gwiazdozbiorach, planetach i Układzie Słonecznym.


 
 


W maju 2017 w naszej szkole gościliśmy Grupę Artystyczną REKONSTRUKTO. Artyści zaprezentowali nam przedstawienie pt. "Rzymskie imperium i tradycje antyku".  
 

 

Z grupą artystyczną REKONSTRUKTO nasi uczniowie przenieśli się w czasy starożytnego Rzymu, gdzie mogli zobaczyć rzymskiego legionistę w pełnym ekwipunku, poznać szyk bojowy „ żółw”, którym Rzymianie walczyli. Przenieśli się też na Rzymską ulicę, gdzie mogli spotkać bogatego patrycjusza w charakterystycznym stroju oraz zobaczyli targ niewolników. Uczniowie wcielali się w rolę legionisty, patrycjusza czy też niewolnika. Ponadto mogli zobaczyć kolekcję broni oraz narzędzia tortur.


 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 
                      
  


 
         W październiku 2016 roku odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z przyjęciem nowych uczniów do klas pierwszych. 

       W ślubowaniu przedszkolaków i klasy I wzięli udział rodzice, uczniowie  szkoły podstawowej oraz bohaterowie tego dnia, czyli przedszkolaki i pierwszoklasiści. Wszystkie dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny budząc wielki aplauz i radość dorosłych. 
 
      Z okazji pasowania w gimnazjum zorganizowana została dyskoteka, która rozpoczęła się konkurencjami przygotowanymi przez starsze koleżanki i kolegów.      Na uroczystość ślubowania i pasowania czeka z pewnością niejeden pierwszoklasista - w końcu to moment, w którym staje się on członkiem szkolnej społeczności, zyskuje prawa i obowiązki - obiecuje pilnie się uczyć, szanować innych i pomagać słabszym. 

Staropolski Sarmatyzm i epoka szlachecka.

Artyści zaprezentowali w ciekawy sposób zwyczaje i obyczaje panujące w Polsce szlacheckiej. Widzowie mogli zobaczyć tradycyjny strój Sarmaty i Szlachcica składający się z kontusza, żupana, pasa słuckiego. Podziwiali uzbrojenie polskiej szlachty i metody walki. Sami też brali udział w pojedynkach na szable, rapiery i hakownice.
 


 

 
W dniu 11 października 2016 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie w ramach Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 - 2918. Przeszkoleni zostali uczniowie klasy V i VI  szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum.
 
 
 


 
 
Dnia 14 kwietnia 2016 roku na terenie Przedszkola w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sokolnikach odbył się konkurs logopedyczny, w którym uczestniczyły dzieci objęte terapią logopedyczną. Przedszkolaki miały do wykonania zadania z zakresu sprawności aparatu oddechowego, motoryki narządów mowy oraz słuchu. Były to m.in. zawody w puszczaniu baniek mydlanych, szukanie dzwoniącego budzika - "gdzie jest budzik?", mecz - "traf piłką do bramki", jedzenie słonych paluszków bez użycia rąk, szukanie przedmiotów zaczynających się określoną głoską - "idziemy na zakupy", przenoszenie papierowych chmurna słońce za pomocą rurek. Dzieci wykonały zadania na wyrównanym poziomie. W nagrodę otrzymały upominki dyplomy za wytrwałą pracę oraz poczynione postępy w terapii logopedycznej.
 
 
 
                  
 
 


 
 

Życie i kultura w średniowieczu.

Uczniowie mogli przenieść się w odległe czasy średniowiecza – czasy rycerzy, zamków, księżniczek. Poznali zwyczaje i obyczaje panujące wśród rycerstwa. Mogli zostać pasowani na rycerzy. Ponadto odbył się turniej rycerski. Uczniowie byli zachwyceni pokazem, z niecierpliwością czekają na kolejne edycje.


 
 

 
"Czerwony Kapturek"
 
Dnia 22 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie "Little Red Riding Hood", czyli Czerwony Kapturek w języku angielskim. Przedstawienie dla naszych przedszkolaków pod kierunkiem pani Magdaleny Raczek przygotowali uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej. Młodzi aktorzy zaprezentowali humorystyczną wersję popularnej bajki, wygłaszając swoje kwestie po angielsku. Po spektaklu, wszyscy uczniowie mieli czas na wspólną zabawę i integrację.
 
 
 

 

 

 
W XX Gminnym Przeglądzie Kolęd, który odbył się 11 stycznia 2016 roku, uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sokolnikach wyśpiewali następne nagrody:
 
 
Kategoria:
 
Przedszkola - I miejsce Agata Idziak
 
Szkoła Podstawowa klasy I-III
                               -I miejsce Piotr Paluch
                                  klasy IV-VI
                               - wyróżnienie Mateusz Idziak
 
Gimnazja  - I miejsce Wiktoria Szczepanek
                 III miejsce Kamila Madej
 

Gminny konkurs plastyczny o tematyce przeciwdziałania uzależnieniom
 
III miejsce - Karolina Popiół
III miejsce - Patrycja Łapaj
wyróżnienia: Chwastek Piotr
                       Wiktoria Kostrzejowska
Pozostali uczestnicy konkursu: Klaudia Lis, Dominika Lis, Anna Kamyk, Aleksandra Popiół, Kamila Lis, Patrycja Maligłówka
 

 
MIKOŁAJKI 2015
 

 
 
 
 
 
 


 
24 listopada w naszej szkole odbyły się ćwiczenia z ewakuacji uczniów i pracowników szkoły na wypadek zagrożeń. Ćwiczenia ewakuacyjne wynikają z przepisów prawa o ochronie przeciwpożarowej. Ich celem było praktyczne sprawdzenie znajomości zasad ewakuacji z budynku przez uczniów i pracowników szkoły w przypadku zaistnienia zagrożenia wywołanego pożarem lub innymi sytuacjami awaryjnymi. Akcja przeprowadzona była bardzo sprawnie. Od momentu wszczęcia alarmu o zagrożeniu do chwili zebrania wszystkich uczniów przed szkołą upłynęło mniej niż 10 minut.
 
 
 
 
 

 
 
20 listopada policjantka z myszkowskiej komendy policji gościła w naszym gimnazjum. Specjalnie dla uczniów mundurowa przeprowadziła lekcję o odpowiedzialności i bezpieczeństwie. Podczas spotkania poruszone zostały zagadnienia dotyczące narkotyków i dopalaczy jak również tragicznych skutków ich zażywania oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich, uświadamiając im, jak istotną rolę w ich życiu odgrywa podejmowanie właściwych decyzji. Młodzi słuchacze uzyskali również wiedzę na temat demoralizacji, szczególnie jej przejawów oraz sposobów przeciwdziałania. Przedstawiono tez przykłady sytuacji występujących na terenie szkół, w wyniku których uczniowie maja problemy z prawem. Była też dyskusja, podczas której uczestnicy mieli okazję wymienić spostrzeżenia na temat nurtujących problemów, zarówno w szkole jak poza nią. Na zakończenie prowadząca zachęcała młodzież do udziału w kampanii śląskiej policji "Nie reagujesz - akceptujesz".
 
 
 
 
 

 
 

Niezwykła lekcja Mitologii

Klasa 5 przeżyła niedawno niezwykłą lekcję mitologii. Sala zamieniła się w tym dniu w grecki Olimp, na którym pojawiła się cała gromada bogów.
 
 
 
 
 

Można było zobaczyć piękną Afrodytę. Pojawiła się też bogini ogniska domowego – Hestia. Olimp odwiedzili także Ares – bóg wojny, Apollo – uważany za boga piękna i Hera – opiekunka rodziny. Każdy z nich opowiedział swoją historię oraz zaprezentował strój i własnoręcznie przygotowane atrybuty.

 

 Tak przyjmowaliśmy uczniów klas I do społeczności naszej szkoły w roku szkolnym 2015/2016
 
Szkoła Podstawowa
 
 
 
 
 
 
Gimnazjum
 
 
 
 
 
 
 
 W I Gminnym Konkursie Wiedzy  o Świętym Janie Pawle II, który był pod hasłem: ,,Jan Paweł II w drodze do świętości''. Ze Szkoły w Sokolnikach w konkursie brało udział troje uczniów: Eryk Lipski, Zuzanna Okulińska i Dominik Kusaj. Pierwsze miejsce w tym konkursie z Gimnazjum zajął Eryk Lipski. Miejsce drugie w przedziale klas IV - VI  Dominik Kusaj.
 
W tym samym dniu miało też miejsce rozstrzygnięcie wyników z I Gminnego Konkursu Plastycznego, który był pod hasłem: ,, Jan Paweł II - droga do świętości''. Z naszego gimnazjum w tym konkursie brali udział następujący uczniowie: Karolina Popiół, Aleksandra Popiół, Klaudia Lis, Łapaj Wiktoria, Kamila Lis. Karolina Popiół zajęła I miejsce, Aleksandra Popiół III miejsce. Uczennice wyróżnione to: Klaudia Lis i Wiktoria Łapaj. Natomiast ze szkoły podstawowej udział wzięli następujący uczniowie: Kornelia Frej, Karina Lipska, Jowita Wójcik, Karol Golik, Kamil Golik, Klaudia Galas. Pierwsze miejsce zajęła Kornelia Frej oraz wyróżnienie otrzymała Karina Lipska.
 
Konkurs odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Niegowie dnia 16 października 2015r. Była to uroczystość upamiętniająca wybór Kardynała Karola Wojtyły na Stolice Piotrową.
 
 
 
 
 
 
 

 
Dni otwarte w Zespole Szkół  im. Władysława Szafera
w Złotym Potoku
 
 
 
 
 
 

 

     25 listopada 2014  roku podczas zebrania z rodzicami uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Sokolnikach przedstawili swoje projekty z języka angielskiego, które stały się owocem szkolenia odbytego przez nauczycielkę Ewę Kawecką w Madrycie w marcu tego roku. Szkolenie dotyczyło rozwijania kreatywności przez metodę pracy w grupie. Podczas pracy nad projektem uczniowie i uczennice uczyli się jak skutecznie pracować w grupie dla dobra wspólnego i odpowiedzialności za nie oraz rozwijali swoje umiejętności interpersonalne. Była to dla nich okazja, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami językowymi prezentując swoje plakaty w języku angielskim. W role najlepszych piłkarzy wcielili się Dawid Trynda (Robert Lewandowski), Kamil Golik (Cristiano Ronaldo), Paweł Rogalski (Lionel Messi) i Karol Golik (Neymar) wraz redaktor, w którą wcielila się Klaudia Galas. Zwierzątka domowe przedstawiły Natasza Błoch (papugę) i Klaudia Galas (psa) a role dzikich zwierząt odegrały Monika Adamczyk (tygrysa) i Kinga Haładus (słonia). Prezentacje bardzo podobały się wszystkim oglądającym, którzy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności plastycznych i językowych uczniów.   

 


 
 
   W listopadzie w naszej szkole jest zawsze uroczyście i patriotycznie. Wiemy dlaczego - bo obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości.

        W tym roku jeszcze bardziej uroczyście ponieważ nasza szkolna akademia poświęcona została wielu ważnym rocznicom wydarzeń historycznych, które przypadły na 2014 rok.   

      Mówiono więc o  insurekcji Kościuszkowskiej, I wojnie światowej, powstaniu Legionów Piłsudskiego, powstaniu śląskim, bitwie pod Monte Cassino, powstaniu warszawskim.
  Były fakty historyczne, pieśni patriotyczne, ciekawostki. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klas I-III oraz IV, V i VI szkoly podstawowej. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale, czego dowodem były owacje publiczności na stojąco.
       Dopełnieniem tekstu były zdjęcia, obrazy, teksty pieśni zaprezentowane w formie prezentacji. Nie zapomniano o dekoracji i roli światła, które specjalnie zostało przyciemnione. Uroczystość była hołdem składanym wszystkim, którzy zmagali się o wolność i suwerenność Polski oraz doskonałym źródłem wiedzy. 
         

 
 
 
 

Agencja  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach

      Kolejnym przystankiem akcji kamizelkowej prowadzonej przez Śląski OR był powiat myszkowski. Tym razem kamizelki odblaskowe z logo ARiMR poprawiły bezpieczeństwo dzieci ze szkół Sokolnikach.
        W naszej szkole przybyłych gości powitała Danuta Suszalska Dyrektor Szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniowie. Pierwszy zabrał głos Stanisław Gmitruk, następnie Małgorzata Gałuszka. Przypomnieli uczniom o roli kamizelek odblaskowych w drodze do i ze szkoły. Jednocześnie korzystając z okazji przybliżyli dzieciakom  rolę i zakres działań jakimi zajmuje się ARiMR. W akcję kamizelkową włączyła się również Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie. Pogadankę o bezpieczeństwie pieszych, rowerzystów wygłosił aspirant Sebastian Kozioł. Prelekcję dotyczącą bezpiecznego poruszania się dzieci na drogach połączył z interaktywną zabawą. Połączenie to okazało się bardzo trafne, gdyż dzieci ochoczo dzieliły się swoją wiedzą przez co mogły naocznie stwierdzić jak ważną rzeczą jest bycie widocznym - bezpiecznym.Na koniec Stanisław Gmitruk, Małgorzata Gałuszka oraz aspirant Sebastian Kozioł rozdali kamizelki. Zwieńczeniem wizyty w szkole w Sokolnikach była pamiątkowa kamizelkowa fotografia.


 


W  Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sokolnikach od 1 września 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku realizowane będą dwa projekty:

- w Szkole Podstawowej pod nazwą "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych gminy Niegowa".
Celem projektu jest:
*  wyrównanie szans edukacyjnych uczennic i uczniów szkoły podstawowej,
* wyrównanie szans edukacyjnych w zakresie kompetencji kluczowych,
* rozwinięcie umiejętności uczniów poprzez zapewnienie dostępności do zajęć pozalekcyjnych,
* zmniejszenie barier psychologicznych związanych z nauką,
* zmniejszenie deficytów rozwoju fizycznego uczniów poprzez aktywność fizyczną i podniesienie świadomości prowadzenia zdrowego stylu życia,
* poszerzenie posiadanej wiedzy i zainteresowań uczniów uzdolnionych.
 
-w Gimnazjum "Gimnazjaliści na start".
Celem projektu jest:
* wyrównanie dysproporcji edukacyjnych u uczennic i uczniów poprzez objęcie ich programem rozwojowym służącym zwiększeniu szans edukacyjnych i zawodowych,
* wyrównywanie szans edukacyjnych z zakresu kompetencji kluczowych,
* rozwinięcie umiejętności uczniów poprzez zapewnienie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaprogramowych zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami,
* wzrost świadomości wyboru ścieżki edukacyjno - zawodowej,
* zmniejszenie barier psychologicznych związanych z nauką. 
Projektem objęci są wszyscy uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zespole szkolno - Przedszkolnym w Sokolnikach.

 

PROJEKTY  EDUKACYJNE

 

W roku szkolnym 2013/2014 gimnazjaliści klasy II stanęli przed nowym wyzwaniem. Mają oni obowiązek udziału w realizacji projektu gimnazjalnego, który został zdefiniowany jako zespołowe, planowe działanie uczniów, mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod. 
Ustalono tematykę i uczniowie dobrali się w grupy projektowe. 
Wszystkie grupy sumiennie i efektywnie pracowały. Każda grupa zakończyła swoją pracę publiczną prezentacją, w obecności zaproszonych nauczycieli oraz rodziców.

Uczniowie wybrali następujące tematy do realizacji:
1. Śladami wybranych noblistów z dziedziny chemii.
2. Piastowie na tronie Polski.
3. Husaria w skrzydłach chwały.
4. Porównanie architektury romańskiej i gotyckiej.
5. Planety Układu Słonecznego.
6. Murale w Północnej Irlandii, żywe lekcje historii.

 

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sokolnikach w okresie od 1 października 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. realizowany był projekt: "e-edukacja@ w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sokolnikach - kompetencje nauczycieli do kształcenia multimedialnego".

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
 
Ogólne cele i założenia projektu to zwiększenie kwalifikacji nauczycieli i nauczycielek Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sokolnikach do kształcenia multimedialnego z wykorzystaniem Technologii Informacyjno Komunikacyjnej (TIK), poprzez realizację szkolenia w zakresie metodyki kształcenia multimedialnego, stacjonarnego i niestacjonarnego z wykorzystaniem platformy e-learning.
 
Szkolenie obejmowało: moduł poświęcony potrzebie stosowania TIK w dydaktyce, moduł zajęć praktycznych, tworzenie scenariuszy lekcji z wykorzystaniem platformy e-learning wspomaganych prezentacją multimedialną, podręcznikiem multimedialnym, sztukę prezentacji, ewaluację lekcji multimedialnej.
 
Zajęcia stacjonarne były prowadzone w pracowni komputerowej z dostępem do Internetu z wykorzystaniem zakupionych 2 laptopów, projektora oraz tablicy interaktywnej (tablica jest własnością szkoły zakupiona wcześniej). Zajęcia były prowadzone w oparciu o zakupione i umieszczone na platformie materiały szkoleniowe: interaktywny kurs e-learning i materiały w formie papierowej.
 
Wdrożoną platformę można implementować do innych działań, m.in. możliwe jest jej zastosowanie w kontaktach nauczyciel - uczeń - rodzic, do prowadzenia elektronicznego dziennika lekcyjnego oraz powtórzeń materiału (lekcji metodą e-learning).
 
     
 
 
 

 
 
 

                              

W związku  z art. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz 1265) w szkole przeprowadzono ankiety . Ankiety dotyczyły stanu przygotowania szkół na przyjęcie pierwszoklasistów , w tym sześciolatków. A oto wyniki przeprowadzonych w naszej szkole ankiet.
ANKIETA DLA ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO - SZKOŁA FILIALNA W BLIŻYCACH

Szanowna(y) Pani(e),
Chcielibyśmy poznać Pani(a) opinię o przygotowaniu szkoły do pracy z młodszymi uczniami klas I. Pani(a) opinia stanowi ważną informację dla MEN i zostanie wykorzystana w przygotowaniu materiałów informacyjnych o szkołach dla rodziców 6 latków, co pomoże w wyborze odpowiedniej placówki dla dziecka.

1. W jakim stopniu, Pani(a) zdaniem, szkoła ma przygotowane pomieszczenia i pomoce dydaktyczne do pracy z 6 - latkami w klasie pierwszej?

a. w stopniu bardzo dobrym

b. w stopniu dobrym

c. w stopniu dostatecznym

d. nie jest przygotowana

2. W jakim stopniu, Pani(a) zdaniem, szkoła ma przygotowanych nauczycieli do pracy w klasie pierwszej?

a. w stopniu bardzo dobrym

b. w stopniu dobrym

c. w stopniu dostatecznym

d. nie jest przygotowana

3. W jakim stopniu, Pani(a) zdaniem, szkoła ma przygotowane miejsca do zabawy i wypoczynku (część rekreacyjna, boisko, świetlica itp.)?

a. w stopniu bardzo dobrym

b. w stopniu dobrym

c. w stopniu dostatecznym

d. nie jest przygotowane

4. Jak nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne w klasach pierwszych?

a. w sposób tradycyjny (zajęcia w ławkach, lekcje 45 minutowe itp.)

b. w sposób elastyczny – różny czas zajęć edukacyjnych

5. Proszę wybrać określenia opisujące pracę świetlicy dla najmłodszych uczniów w Pani(a) szkole.

a. grupy nie większe niż 25 uczniów

b. dodatkowe zajęcia rozwijające zainteresowania dzieci w czasie pobytu w świetlicy

c. dodatkowe zajęcia o charakterze terapeutycznym i relaksacyjnym

d. indywidualne wspieranie dzieci w nauce

6. Proszę wybrać określania opisujące zaplecze socjalne dla najmłodszych uczniów w Pani(a) szkole.

a. wydzielone miejsce w szkole dla klas I - III

b. wydzielone i wyposażone w pomoce miejsce zabaw i rekreacji podczas podstawowej pracy szkoły

c. oddzielne i wyposażone w pomoce miejsce zabaw i rekreacji na boisku szkolnym

7. Proszę wybrać określenia opisujące serwowanie posiłków dla najmłodszych uczniów w Pani(a) szkole.

a. funkcjonuje stołówka

b. szkoła zapewnia posiłki dzieciom korzystając z cateringu

c. ciepłych posiłków nie ma, istnieje możliwość innego wyżywienia

d. szkoła nie organizuje wyżywienia uczniom najmłodszych klas

8. Proszę wybrać określenia opisujące proces łagodnego przejścia z przedszkola do szkoły.

a. Długość okresu adaptacji zależy od potrzeb dzieci

b. W zajęciach adaptacyjnych biorą udział rodzice dzieci

c. Informacje o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole są wytycznymi do pracy w klasie pierwszej

9. Jak ocenia Pan(i) komunikację między nauczycielami a rodzicami dzieci w najmłodszych klasach?

a. jest bardzo dobra

b. jest dobra

c. jest różna i dobra i zła

d. nie jest najlepsza

e. jest zdecydowanie zła

10. Czego Pani/a zdaniem oczekują najczęściej od szkoły rodzice dzieci 6 letnich?

a. dobrej opieki i zapewnienia bezpieczeństwa w szkole

b. ciekawej oferty edukacyjnej zaspokajającej potrzeby edukacyjne dzieci

c. indywidualizowania pracy z dziećmi odpowiednio do ich potrzeb rozwojowych

d. rozwijania takich cech jak zdyscyplinowanie, dobre zachowanie

e. kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i wzajemnego wspierania się w nauce

f. swobody w rozwijaniu zainteresowań dzieci, możliwości ich aktywnego działania


                      Aktywnie po zdrowie     Klasa III 
Szkoły Podstawowej przystąpiła do ogólnopolskiego Konkursu "Aktywnie

Po Zdrowie" pod hasłem "Zdrowo jem, więcej wiem!". Jest on organizowany przez Fundację

Banku Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie. Drużyna nazywała się Sokolniki 3 i wraz ze swoją panią Bożeną Dzieżą wzięła udział w edycji jesiennej w/w konkursu.

      W ramach konkursu zostały przeprowadzone dwa zajęcia: "Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie", "Cukier? Nie, dziękuję." Miały one na celu rozwinięcie hasła przewodniego "Zdrowo jem, więcej wiem". Uświadomiły uczniom/uczennicom rolę właściwego stylu życia w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie. Przypomniały, że jedzenie słodyczy prowadzi do otyłości oraz wywołuje wiele chorób. Zachęcały dzieci
do podjęcia decyzji o zmianie nawyków żywieniowych. Uczyły odpowiedzialności za swoje zdrowie. Na jednym z tych zajęć dzieci samodzielnie przygotowały dla siebie zdrowe i urozmaicone śniadanie.
    Odbyły się również trzy konkursy:
1. Zdobywamy odznakę Super Kucharza - za najlepszą zdrową modyfikację zestawu śniadaniowego. Odznakę otrzymała Zuzia Okulińska. Pozostałe modyfikacje również były ciekawe.
2.  Przygotowanie pisemka zachęcającego do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców, warzyw,
pestek i orzechów.
     Dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców przygotowały ciekawe gazetki. Zawierały one zagadki, krzyżówki, rebusy, przepisy na sałatki warzywne i owoce.
Występowały w nich ciekawe hasła np:
- Jedz warzywa, ruszaj się, nie dopadnie choroba Cię!
- Wypij mleko, zgryź orzeszka, będziesz zdrowy jak rybeczka!
- Żeby zdrówko mieć, trzeba owoce i warzywa jeść!
- Słodyczom powiedz: Nie! To bomba kaloryczna!
- Owoce, warzywa to zdrowie!
Najciekawsze pisemko wykonał Piotr Chwastek i Adrian Madej.
3. Najciekawsza gra terenowa. Grę przeprowadziliśmy na podwórku szkolnym. Najpierw mieliśmy
zebrać dużo szyszek, leżących pod drzewami na placu szkolnym. Następnie podzieliliśmy szyszki po równo dla każdego dziecka. Potem odbył się konkurs rzutów do celu, którym był duży kamień. Na koniec bawiliśmy się w berka. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do klasy.  
     W przebiegu konkursu brali również czynny udział rodzice. Pomagali dzieciom wykonywać zadania konkursowe. Zachęcali do aktywnego trybu życia i starali się przygotowywać dla swoich pociech zdrowe posiłki. W ramach Forum Zdrowia dla Rodziców zostały przeprowadzone pogadanki i wręczone rodzicom przygotowane materiały w formie ulotek:
1. "Jak pomóc dziecku być zdrowym?"
2. "Planowanie posiłków - zasady i błędy".
Rodzice chętnie  korzystali ze strony internetowej konkursu www.aktywniepozdrowie.pl gdzie w dziale "Ruch to życie - Rodzinna aktywność fizyczna", znajdują się opisy nieskomplikowanych, ale atrakcyjnych gier opracowanych z myślą o wspólnych zabawach rodziców z dziećmi. W dziale "Przepisy" są ciekawe przepisy kulinarne na zdrowe i smaczne dania.
     W edycji jesiennej konkursu wzięło udział 436 drużyn z klas III, z całej Polski. Nasza drużyna Sokolniki 3 zajęła 29 miejsce. Jest dla nas duże zadowolenie i satysfakcja. Cieszymy się ogromnie. Jednak największym pożytkiem z uczestnictwa w tym konkursie jest to, że dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

 

      

   

 
          
 

 

 

 
 
W marcu 2009 r. szkoła rozpoczęła realizację  projektu
 
,,Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów gminy Niegowa  poprzez rozwój kompetencji kluczowych 
 
  

                                         

 

- realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w  ramach  Europejskiego  Funduszu  Społecznego będzie trwał 2 lata.

   Uczestnikami projektu są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Niegowa, dla których zorganizowano  zajęcia dodatkowe wyrównujące kompetencje kluczowe. Są to min. zajęcia wyrównawcze i rozwijające z matematyki, informatyki, przyrody, języka angielskiego i  języka niemieckiego, chemii, biologii,  fizyki i geografii oraz wychowania fizycznego.

   W ramach projektu zostaną zakupione specjalistyczne pomoce, takie jak: tablice multimedialne, rzutniki na folię do każdej szkoły oraz mikroskopy do gimnazjów.

Głównymi celami projektu są :

a) poprawa dostępu oraz umiejętności korzystania z różnego rodzaju form poznawczych współczesnego świata,
b) wykorzystania technologii multimedialnych,
c) korzystania z różnego rodzaju źródeł informacji,
d) wykorzystanie programów i technik komputerowych,
e) zmniejszenie deficytów z zaburzeniami funkcji wzrokowych, koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości i zapamiętywania powodujących trudności w pisaniu i czytaniu
f) wykształcenie odpowiednich technik czytania i pisania, porozumiewania się w języku ojczystym
g) wyrównanie szans w zakresie porozumiewania się w języku obcym
h) wprowadzenie zajęć z dodatkowego języka obcego w gimnazjach
i) zajęcia wyrównawcze i rozwijające z języka obcego nauczanego.
j) realizacja zajęć rozwijających oraz matematycznych  co długofalowo powinno wpłynąć na podniesienie wyników egzaminów zewnętrznych
k) wprowadzenie dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz rozwijających z przyrody, biologii, chemii, fizyki
l) wdrożenie kół technicznych, przedsiębiorczości, europejskich
   Wprowadzenie zajęć dodatkowych zminimalizuje zjawiska patologiczne poprzez wskazywanie form aktywnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu, wpłynie na kształtowanie charakteru poprzez zdobywanie wspomagania intelektualnego, wyrabianie motywacji do podejmowania wysiłku, poszukiwania własnych mocnych stron.
 

   1 kwietnia 2009 r. nasza szkoła przystąpiła do Projektu Edukacyjnego
 
"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"
 
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
Głównym celem projektu, nazywanego również Projekt Pierwszaki jest
- wdrażanie elastycznego modelu edukacji, dostosowanie do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia
- wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.
 
   Praca z dziećmi jest prowadzona podczas zajęć obowiązkowych oraz na zajęciach dodatkowych w I klasie szkoły podstawowej, w trzech etapach:
- I etap - od 01.04.2009 r. do 20.12.2009 r. -  zajęcia prowadzi p. Aleksandra Musialska
- II etap - od 01.12.2009 r. do 20.06.2010 r. -  zajęcia prowadzi p. Bożena Dzieża
- III etap - od 01.12.2010 r. do 20.06.2011 r. - zajęcia prowadzi p. Małgorzata Jędruszek.
 
   Realizacja projektu stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dziecka. Do tego celu w naszej szkole została stworzona "klasopracownia" w której zostały zorganizowane trzy Dziecięce Ośrodki Zainteresowań. Powstały one na bazie zestawu środków dydaktycznych, które wyzwalają zainteresowania oraz rozwijają zdolności i umiejętności uczenia się zgodnie z indywidualnym rytmem i profilem inteligencji. Wszystkie pomoce dydaktyczne, które szkoła otrzymała są doskonałym narzędziem do pracy z dziećmi.
Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, poszerza ich zainteresowania i zdolności muzyczne, sportowe, aktorskie i plastyczne. Stopniowo wyłaniają się wśród dzieci wspaniałe "talenty"
 

  
Szkoła Podstawowa przystąpiła do programu rządowego
 
Otrzymaliśmy pomoce dydaktyczne stwarzające możliwość organizacji zabaw ruchowych. Aby zapewnić najmłodszym uczniom właściwy rozwój psychofizyczny, szkolne miejsce zabaw wyposażyliśmy w przyrządy pozwalające na zaspokojenie przez dzieci potrzeby ruchu. Są tam przyrządy do ćwiczeń, duże miękkie piłki, materace do zabaw, tory przeszkód itp.
   Szkoła otrzymała również pomoce spełniające funkcje edukacyjne oraz pozwalające na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań, ale jednocześnie umożliwiające odpoczynek i wyciszenie