11 listopada

W naszej szkole 10 listopada uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. Uczniowie wraz z gronem pedagogiczym oraz dyrekcją i pracownikami szkoły wzięli udział w apelu upamiętniającym najważniejsze wydarzenia w drodze Polski ku wolności. Dzięki zakupionemu sprzętowi w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości mogliśmy zrobić zdjęcia i nagrania.

Nasza szkoła wzięła udział w akcji #szkoładohymnu – wspólnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy “Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której uczniowie przypomnieli nam trudne chwile dla Polski, okres niewoli i zaborów, powstań narodowych oraz czasów I wojny światowej. To była piękna lekcja patriotyzmu.

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

W piatek 11 listopada obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Dzień ten został uznany za święto państwowe cytowaną wyżej ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości, ale uroczyste obchody odbywały się już wcześniej.

11 listopada to data symboliczna. W tych dniach – jak wspominał lata później Piłsudski – Polska powstała do istnienia.

11 listopada nie od razu stał się świętem narodowym. Dyskusje na temat powszechnie uznawanej daty przywrócenia państwa polskiego trwały przez niemal całe dwudziestolecie międzywojenne i 11 listopada został ogłoszony świętem narodowym prawie 20 lat po wydarzeniach, które upamiętnia – w kwietniu 1937 roku.

Po II wojnie światowej i utworzeniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej święto zostało zniesione, ale nie zapomniane. 11 listopada był okazją, by zademonstrować swoją opozycyjność wobec systemu komunistycznego. Po raz pierwszy władze uległy publicznej presji 11 listopada 1981 roku, składając wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i wprowadzając ten dzień do kalendarza oficjalnych obchodów. Nie trwało to jednak długo – demonstracje na 11 listopada rozbijała milicja. W 1989 roku 11 listopada ponownie został ustanowiony świętem narodowym. Obchodzony jest co roku jako Narodowe Święto Niepodległości.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim walczącym o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Chwała Bohaterom!