Matematyczne święto. Dzień liczby Pi

14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Data ta nie jest przypadkowa- w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba Pi lub inaczej Ludolfina to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła do długości jej średnicy.

W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Liczby Pi.

Z tej okazji uczniowie klasy IV na lekcji matematyki zrealizowali projekt edukacyjny ”Niezwykła liczba Pi”. Celem projektu było poszerzenie wiedzy matematycznej uczniów, rozwijanie aktywności i kreatywności uczniów, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

Uczniowie w ramach projektu m. in. zapoznali się z historią i ciekawostkami dotyczącymi liczby Pi, wyznaczali eksperymentalnie wartość liczby pi metodą pomiaru obwodu i średnicy różnych przedmiotów o kształcie koła, wzięli udział w konkursie na wyszukiwanie jak największej liczby wyrazów z sylabą pi, wykonali parkietaż z ozdobionych własnoręcznie literek pi.

W starszych klasach uczniowie poznawali ciekawostki dotyczące tej niezwykłej liczby, pracowali w grupach rozwiązując różne zagadki i karty pracy z liczbą Pi w roli głównej.

Wszystkie zadania uczniowie wykonywali chętnie, z dużą radością i zaangażowaniem pod opieką nauczycieli matematyki: pani Wiesławy Sałek i pani Sylwii Sędrowskiej- Zając.