MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Przesłaniem tego święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

​W naszej szkole, zgodnie z wieloletnią tradycją, także obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na lekcjach języka polskiego prezentowaliśmy ciekawostki związane z językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, braliśmy udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową. Klasa 7 uczestniczyła w escape room’ie – za pomocą ciekawych zagadek rozwijali swoje kompetencje językowe, świetnie się przy tym bawiąc.

​Uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty promujące poprawność językową.

​W szkole został przeprowadzony konkurs ortograficzny, którego celem było rozwijanie umiejętności poprawnego pisania w języku ojczystym. Rywalizacja uczniów była bardzo zacięta, bowiem walczono o Pióro Dyrektora Szkoły.

Wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii wiekowej klasy II-III udział wzięli: Igor Bielecki, Antonina Dul oraz Stanisław Kułaga. Szkolnym Mistrzem Ortografii został Stanisław Kułaga.

W kategorii wiekowej klasy IV-VI udział wzięły: Wiktoria Bartoszek oraz Hanna Wojdyło. Szkolnym Mistrzem Ortografii została Hanna Wojdyło.

W kategorii wiekowej klasy VII-VIII udział wzięli: Zuzanna Łysiak, Karol Pikus, Antoni Kozieja oraz Bartłomiej Skrok. Szkolnym Mistrzem Ortografii została Zuzanna Łysiak.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrodę: Pióro Dyrektora Szkoły.

Uczniowie wyłonieni w etapie szkolnych rozgrywek wzięli udział w IV Gminnym Dyktandzie O Pióro Wójta Gminy Gorzyce, które odbyło się 21 lutego 2024r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Gorzycach. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, bowiem okazali się oni najlepsi w dwóch kategoriach! Hanna Wojdyło, uczennica klasy 6, zdobyła 1. miejsce w kategorii klasy IV-VI, a Zuzanna Łysiak, uczennica klasy 7, zdobyła 1. miejsce w kategorii klasy VII-VIII.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 👏