Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

14 marca to nieformalne święto liczby Pi. Datę wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π zwana także ludolfiną, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
W naszej szkole już dzień wcześniej tj.13 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie klasy VIII pod kierunkiem nauczycieli matematyki przygotowali uroczysty apel, którego celem było przybliżenie historii liczby Pi i ciekawostek z nią związanych. Uczestnicy wysłuchali również recytacji wiersza W. Szymborskiej pt. ”Liczba Pi” w wykonaniu uczennicy z klasy VIII Magdaleny Pawelec.
W czasie apelu przedstawiono wyniki szkolnego konkursu na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby Pi.
Zwycięzcami konkursu: „Mistrz Pamięci Liczby Pi” zostali:

I miejsce- Otylia Bownik z klasy 5 (zapamiętała aż 103 cyfry rozwinięcia)
II miejsce- Lena Sulewska z klasy 4 ( zapamiętała 72 cyfry)
III miejsce- Mateusz Łata z klasy 8 (zapamiętał 55 cyfr)
Wyróżnienie w konkursie otrzymali:
Milena Wala(kl.5), Hanna Wojdyło (kl.5), Magdalena Pawelec (kl. 😎, Julia Stachula (kl.5),
Wojciech Duma (kl.4).

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła Pani Dyrektor Małgorzata Wajs.
Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wspaniałych wyników!

Na zakończenie apelu 77 uczniów z klas 4-8 utworzyło łańcuch rozwinięcia liczby π.