WYCIECZKA DO WARSZAWY

Dnia 26.06.2024r. uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Cele wyjazdu: wizyta w Centrum Nauki Kopernik, zwiedzenie PGE Narodowego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przygodę rozpoczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Wszyscy mogliśmy poczuć się jak prawdziwi naukowcy, pochylić nad szkłem i probówkami, w otoczeniu spektroskopów czy zestawów elektropneumatyki. Sposób i kierunek zwiedzania zależał od każdego z nas. Pobyt w CNK był niesamowitym doświadczeniem.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta na PGE Narodowym. Obiekt funkcjonuje nie tylko w czasie wydarzeń sportowych czy koncertów, ale po prostu na co dzień. O jego różnorodności przekonaliśmy się w trakcie zwiedzania. Stadion został zaprojektowany w taki sposób, aby mogły się na nim odbywać imprezy o najróżniejszym charakterze. Siedząc na trybunach i patrząc na telebimy dzieci poczuły się jak prawdziwi kibice. Głównym punktem tej atrakcji było przejście „Trasą Piłkarza”. Odwiedziliśmy wszystkie miejsca stadionu, z których korzystają piłkarze podczas rozgrywek tj. boisko, trybuny, sale do udzielania wywiadów po zakończonych meczach, sale do masaży i kąpieli, szatnie, itp. Pan przewodnik zabrał nas w miejsca, których przeciętny kibic idący na mecz, nie może zobaczyć. W szatni można było poczuć przedmeczową atmosferę, którą potęgowały wiszące tam koszulki zawodników. Uczestnicy mogli wykonać zdjęcia z koszulkami ulubionych piłkarzy. Mieliśmy również okazję sprawdzić, że fotele przygotowane dla tzw. ławki rezerwowych są bardzo wygodne. Po zakończonym zwiedzaniu uczniowie zjedli obiad.

Ostatnim etapem wycieczki było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wizyta w tym miejscu z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Nasi podopieczni mieli okazję obejrzeć galerię wystawy stałej kultury i dziedzictwa polskich Żydów. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w lekcji muzealnej prowadzonej przez fantastycznych przewodników. Byli w szkole żydowskiej, w kinie, uczyli się podstawowych kroków do tanga, poznali sekrety kuchni żydowskiej. Uczniowie przyjrzeli się jednemu z ważniejszych momentów z życia żydowskich nastolatków, czyli bar micwie i bat micwie, natomiast podczas warsztatów „Spotkania z kulturą żydowską” odwiedzili synagogę, karczmę oraz dom żydowski. Poznali zwyczaje szabatowe, charakterystyczne przedmioty i ich symbolikę. Na koniec uczniowie wraz Panią przewodnik wypełnili swoje karty pracy z pobytu w muzeum. Wizyta w muzeum była dla uczniów niezwykłą lekcją historii, dzięki której poszerzyli wiadomości dotyczące kultury i religii żydowskiej.

Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia. Był to dzień pełen wrażeń. Opiekunami wycieczki były: pani Agnieszka Bartoszek, pani Alina Nowak, pani Barbara Wryk, pani Anna Szypuła oraz pani Marta Łysiak.

Więcej zdjęć w poniższym linku:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1278045409978143&set=pcb.1278046266644724